Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 6 maja 2009 r., sygn. II SA/Ol 386/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzenna Glabas Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Matczak (spr.) Sędzia WSA Tadeusz Lipiński Protokolant Małgorzata Krajewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 maja 2009 r. sprawy ze skargi J. A. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję organu I instancji; II. orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.

Uzasadnienie

J.A. wystąpiła w dniu 22 października 2008r. do Urzędu Miasta z wnioskiem o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad matką I.A., ur. 8 lutego 1936r. Do wniosku załączyła m.in. orzeczenie o stopniu niepełnosprawności I.A. oraz zaświadczenie o stanie zdrowia ojca - B.A.

Decyzją z dnia "[...]" wydaną z upoważnienia Burmistrza Miasta, odmówiono przyznania J.A. świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy w związku z opieką nad I.A. w terminie od 1 października 2008r. W uzasadnieniu organ wskazał, iż pomimo spełnienia przesłanki dotyczącej wnioskowanego świadczenia tj. kryterium dochodowe rodziny nie przekracza kwoty 504 zł, osoba wymagająca opieki posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, osoba wnioskująca nie podejmuje zatrudnienia, jednakże Pani I.A. pozostaje w związku małżeńskim. Stosownie zaś do art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. a ustawy o świadczeniach rodzinnych świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim.

Od decyzji tej J.A. złożyła odwołanie wnosząc o przyznanie jej zasiłku pelengacyjnego (winno być świadczenia). Wskazała, iż nie może zgodzić się z sytuacją, gdy odmawia się świadczenia tylko z tego powodu, że rodzice pozostają małżeństwem. Wyjaśniła, iż oboje są bardzo chorzy, mają liczne powikłania zdrowotne oraz z uwagi na wiek, stan zdrowia i poważne choroby wymagają jej stałej opieki. Wskazała, iż mama jest po ciężkim prawostronnym udarze niedokrwiennym mózgu, wymaga karmienia, codziennej pielęgnacji, ubierania i wożenia na wózku inwalidzkim. Ojciec także jest w ciężkim stanie zdrowia i nie może opiekować się chorą mamą, gdyż z powodu własnych licznych schorzeń nie jest w stanie zapewnić jej opieki. Podała, iż tata jest po trzech przebytych zawałach mięśnia sercowego, po dwóch pęknięciach wrzodów na dwunastnicy, stwierdzono u niego niewydolność krążenia oraz tętniaka jamy brzusznej. W tym stanie zdrowia zabroniono mu jakiegokolwiek wysiłku. Nadto ojciec cierpi na miażdżycę tętnic oraz zaniki pamięci, tak że bywają dni, iż nie pamięta jak się nazywa. Podała, iż w takim stanie w jakim znajdują się jej rodzice jest jedyną osobą, która jest w stanie się nimi zaopiekować.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00