Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 27 września 2012 r., sygn. IV SA/Gl 1459/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Adam Mikusiński (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Tadeusz Michalik Sędzia WSA Stanisław Nitecki Protokolant Paulina Nowak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 września 2012 r. sprawy ze skargi M. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w C. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy P. z dnia [...] r., nr [...].
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] r., nr [...], Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w P., działająca z upoważnienia Wójta Gminy P. orzekła o odmowie przyznania M. P. świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad matką - H.S. W uzasadnieniu organ administracyjny przyznał, że mocą stosownego orzeczenia wydanego w dniu [...] r. H.S. została uznana za niezdolną do samodzielnej egzystencji, jak również to, iż wnioskodawczyni pomaga jej w prowadzeniu gospodarstwa domowego oraz w zakresie podstawowych czynności domowych. Podkreślił jednak, że przyznanie spornego świadczenia nie było możliwe z uwagi na fakt, iż zachodzi przesłanka negatywna określona w art. 17 ust. 5 pkt 2a ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006 r., Nr 139, poz. 992 ze zm.), a mianowicie osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim z A.S.
W odwołaniu do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w C. M. P. oświadczyła, iż nie zgadza się z rozstrzygnięciem zapadłym w pierwszej instancji oraz wniosła o ponowne rozpatrzenie sprawy. Jakkolwiek bowiem przyznała, że jej matka pozostaje w związku małżeńskim, to jednak zaakcentowała, że to nie ojciec a ona sprawuje nad nią opiekę i pomaga jej w podstawowych czynnościach życiowych.
Decyzją z dnia [...] r., nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w C. utrzymało w mocy rozstrzygnięcie stanowiące przedmiot odwołania. Organ drugiej instancji podniósł, że stosownie do treści art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych, świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, przysługuje: matce albo ojcu, innym osobom, na których ciąży obowiązek alimentacyjny, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59, ze zm.) oraz opiekunowi faktycznemu dziecka. Zgodnie przy tym z art. 17 ust. 5 pkt 2a cytowanej regulacji, sporne świadczenie nie przysługuje, jeżeli osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim.