Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 20 czerwca 2013 r., sygn. II SA/Go 288/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ireneusz Fornalik Sędziowie Sędzia WSA Aleksandra Wieczorek (spr.) Sędzia WSA Jacek Jaśkiewicz Protokolant sekr. sąd. Małgorzata Zacharia-Gardzielewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 czerwca 2013 r. sprawy ze skargi M.K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.
Uzasadnienie
W dniu 6 listopada 2012 r. M.K. wystąpiła do Burmistrza z wnioskiem o przyznanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku ze sprawowaniem opieki nad niepełnosprawnym mężem - W.K.. Do wniosku załączyła m.in. orzeczenie Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności z dnia [...] lipca 2012 r. stwierdzające u W.K. znaczny stopień niepełnosprawności od [...] czerwca 2012 r., na okres do [...] lipca 2017 r., ze wskazaniem, iż wymaga on stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz skrócony odpis aktu małżeństwa nr [...] USC potwierdzający, iż wnioskodawczyni pozostaje w związku małżeńskim z W.K. oraz orzeczenie o niepełnosprawności z dnia [...] marca 2003 r. stwierdzające niepełnosprawność wnioskodawczyni w stopniu lekkim.
W wyniku rozpoznania wniosku Burmistrz Miasta, powołując się na art. 17, art. 24, art. 26 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz. U. z 2006 r., Nr 139, poz. 992 ze zm., dalej jako: ustawa o śr ) decyzją z dnia [...] listopada 2012r. nr [...] odmówił przyznania M.K. świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad mężem.
W uzasadnieniu organ wskazał, iż w wyniku przeprowadzonego wywiadu środowiskowego z osobą wymagającą opieki i wnioskodawczynią ustalił, iż M.K. jest jedyną osobą mogącą sprawować opiekę nad mężem, ponieważ córka małżonków A. zamieszkuje na Śląsku, a mieszkająca z nimi córka S. pobiera świadczenie pielęgnacyjne w związku z opieką nad babką K.B.. Nie kwestionując faktu sprawowania przez wnioskodawczynię opieki nad mężem oraz legitymowania się przez niego orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności ze wskazaniami konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji, organ przytaczając treść przepisów ustawy o śr regulujących przesłanki uzasadniające przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego, stwierdził, iż świadczenie to z mocy art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. a) powołanej ustawy nie przysługuje jeżeli osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim, chyba że współmałżonek legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Organ stwierdził, że fakt pozostawania przez wnioskodawczynię w związku małżeńskim z osobą wymagającą opieki zdecydował o odmowie przyznania wnioskowanej pomocy. Dodatkowo organ powołał się na treść art. 17 ust. 5 pkt 4 ustawy o śr, w myśl którego świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje jeżeli osoba w rodzinie ma ustalone prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego, o którym mowa w art. 10, albo do świadczenia pielęgnacyjnego na tę lub inną osobę w rodzinie lub poza rodziną. Wskazał, iż w rozpoznawanej sprawie S.K. pobiera, przyznane decyzją Burmistrza Miasta nr [...], świadczenie pielęgnacyjne w związku ze sprawowaniem opieki nad babką ( matką wnioskodawczyni ).