Wyrok WSA w Krakowie z dnia 29 stycznia 2013 r., sygn. III SA/Kr 306/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Janusz Kasprzycki Sędziowie WSA Barbara Pasternak (spr.) SO (del.) Janusz Bociąga Protokolant Honorata Kuźmicka-Wełna po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 stycznia 2013 r. sprawy ze skargi W. H. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 10 stycznia 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji
Uzasadnienie
Wójt Gminy decyzją z dnia [...] 2011 r. znak: [...], wydaną na podstawie art. 104, art. 108, art. 127 § 1 i 2, art. 129 kpa oraz art. 3 pkt 11; art. 17 ust. 5 pkt 2a; art. 20 ust. 3; art. 23 ust. 4a; art. 24 ust. 3a i 4 ustawy z dnia 28 listopada 2003r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. nr 228 poz. 2255 ze zm.), nie przyznał W. H. prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad Z. H. i nadał decyzji rygor natychmiastowej wykonalności.
W uzasadnieniu organ l instancji podał, że zgodnie z art. 17 ust. 5 pkt 2a ustawy o świadczeniach rodzinnych; świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej nie przysługuje, jeżeli osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim. Organ wskazał, że W. H. pozostaje w związku małżeńskim, co jest negatywną przesłanką do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego. Ponadto na podstawie wywiadu środowiskowego ustalono, że Z. H. jest całkowicie niezdolny do pracy i samodzielnej egzystencji, gdyż po amputacji lewej kończyny dolnej wymaga ciągłej pielęgnacji ze strony drugiej osoby, tym bardziej, że jego stan z dnia na dzień się pogarsza. Dzieci mieszkające z Z. H. są związane stosunkiem pracy, natomiast W. H. podczas przeprowadzenia wywiadu oświadczyła, że nie podejmuje zatrudnienia ani innej pracy zarobkowej i w związku z tym wyłącznie ona może sprawować opiekę nad niepełnosprawnym mężem.