Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 29 wrzenia 2011 r., sygn. II SA/Ol 556/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Matczak Sędziowie Sędzia WSA Adam Matuszak (spr.) Sędzia WSA Tadeusz Lipiński Protokolant specjalista Karolina Hrymowicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 września 2011 r. sprawy ze skargi E. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję organu I instancji; II. orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia "[...]" E. S. zwróciła się do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w "[...]" o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad małżonkiem Z. S.
Decyzją z dnia "[...]", Nr "[...]", Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w "[...]", po ponownym rozpatrzeniu sprawy, odmówił przyznania E. S. świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania osobistej opieki nad niepełnosprawnym w znacznym stopniu mężem Z. S. Jako podstawę prawną rozstrzygnięcia podał art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. "a" ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (DZ. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992 ze zm.), art. 128 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy ( Dz. U. Nr 9, poz. 59 ze zm., dalej jako: k.r.o.), art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm., dalej jako: k.p.a.), § 7 rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z dnia 2 czerwca 2005 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne (Dz. U. z 2005 r. Nr 105, poz. 881 ze zm.), rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 11 sierpnia 2009 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę do ubiegania się o zasiłek rodzinny oraz wysokość świadczeń rodzinnych (Dz. U. z 2009 r. Nr 129, poz. 1058) oraz upoważnienie Wójta Gminy wydanego dla Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej "[...]" do wydawania decyzji administracyjnych w zakresie świadczeń rodzinnych. W uzasadnieniu decyzji wskazał, że E. S. jest w wieku produkcyjnym ("[...]" lat), nie posiada orzeczenia o stopniu niepełnosprawności i nie jest osobą przewlekle chorą. Do roku "[...]" pracowała zawodowo, następnie po utracie zatrudnienia zarejestrowała się w Urzędzie Pracy w "[...]" jako osoba bezrobotna. W roku "[...]" E. S. otrzymała za pośrednictwem PUP "[...]" propozycję pracy, jednak ze względu na znaczne pogorszenie się stanu zdrowia jej męża odmówiła przyjęcia propozycji pracy, co spowodowało, iż PUP "[...]" pozbawił ją statusu osoby bezrobotnej. Nadto, E. S. nie posiada uprawnień do emerytury, renty z tytułu niezdolności do podjęcia pracy, renty socjalnej, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego, zasiłku stałego. Osoba wymagająca opieki - Z. S. ma orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności (orzeczenie Powiatowego Zespołu do spraw Orzekania o Niepełnosprawności z dnia "[...]"), do roku "[...]" pracował zawodowo, następnie po wypadku i znacznym pogorszeniu stanu zdrowia przeszedł na rentę z ZUS. Obecny stan zdrowia Z. S. - utrata wzroku - wymaga stałej pomocy ze strony drugiej osoby, gdyż sam nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować. Opiekę zapewnia mu od kilku lat żona (nie podjęła z tego powodu zatrudnienia), z którą wspólnie zamieszkuje. Konkludując organ wskazał, iż w sprawie jedyną negatywną przesłanką do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego jest zapis art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. "a" ustawy o świadczeniach rodzinnych, który to przepis wyklucza przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego w przypadku, gdy osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim.