Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 21 marca 2012 r., sygn. III SA/Łd 135/12

 

Dnia 21 marca 2012 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Alberciak (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Irena Krzemieniewska Sędzia NSA Janusz Furmanek Protokolant asystent sędziego Anna Łuczyńska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 marca 2012 roku sprawy ze skargi Gminy [...] na negatywną opinię [...] Kuratora Oświaty z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie połączenia w zespół gimnazjum i szkoły podstawowej oddala skargę

Uzasadnienie

W dniu 27 stycznia 2012 r. Wójt Gminy Parzęczew skierował do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi za pośrednictwem Łódzkiego Kuratora Oświaty skargę na negatywną opinię tego organu w przedmiocie połączenia Szkoły Podstawowej im. J. Tuwima w Parzęczewie z Gimnazjum w Parzęczewie w Zespół Szkół w Parzęczewie.

Jak wynika z załączonych akt administracyjnych pismem z dnia 7 grudnia 2011 r. Wójt Gminy Parzęczew w związku z uchwałą nr XV/116/11 Rady Gminy w Parzęczewie z dnia 28 listopada 2011 r. w sprawie zamiaru utworzenia Zespołu Szkół w Parzęczewie, zgodnie z art. 62 ust. 5b ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tj. Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.) zwrócił się do Łódzkiego Kuratora Oświaty z prośbą o wydanie opinii w przedmiotowej sprawie. Wniosek o wydanie opinii wpłynął do Kuratorium 8 grudnia 2011 r. W dniu 12 grudnia 2011 r. strona wnioskująca dołączyła projekt uchwały Rady Gminy w Parzęczewie w sprawie utworzenia Zespołu Szkół w Parzęczewie z Aktem Założycielskim Zespołu Szkół w Parzęczewie wraz z uzasadnieniem do uchwały. W uzasadnieniu wskazano, że w skład Zespołu wejdzie Szkoła Podstawowa w Parzęczewie i Gimnazjum w Parzęczewie. Wyjaśniono także, że połączenie szkół w zespół ma głównie uzasadnienie ekonomiczne - chodzi o obniżenie kosztów ogólnego zarządu poszczególnymi szkołami, które działają wówczas pod kierownictwem jednego dyrektora i ze wspólną administracją i obsługą. Dodatkowym argumentem był fakt, że obie szkoły znajdują się w jednym budynku. Z uwagi na pogłębiający się niż demograficzny (zanotowany 31,6 % spadek dzieci w wieku szkolnym 6-15 lat w latach 2000-2008) koniecznym jest przeprowadzenie ewolucyjnych, łagodnych zmian w systemie oświaty na terenie gminy co możliwe jest do osiągnięcia poprzez połączenie szkół. Wskazywano na bardzo duże koszty ponoszone przez gminę Parzęczew na utrzymanie oświaty oraz na fakt, że obecnie zadłużenie gminy osiągnęło ponad 50% i gmina nie ma możliwości dalszego zadłużenia. Podkreślano dbałość gminy o sprawy oświaty i pozyskiwanie przez nią dodatkowych środków z innych możliwych źródeł (Europejski Fundusz Społeczny, Ministerstwo Edukacji). Wskazywano ponadto, że w przypadku wnioskowanego połączenia szkół łatwiejsze stanie się zapewnienie możliwości korzystania z bazy dydaktycznej, zapewnienie kadrze pedagogicznej odpowiedniej ilości godzin ponadwymiarowych, gdy obecnie nauczyciele zawierają kilka umów o pracę z poszczególnymi dyrektorami. Utworzenie zespołu szkół stworzy też warunki do większej integracji środowiska nauczycieli, rodziców i uczniów i zwiększy ich poczucie odpowiedzialności za sprawy szkoły i poprawi jakość pracy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00