Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 15 marca 2012 r., sygn. II SA/Bk 852/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Danuta Tryniszewska-Bytys (spr.), Sędziowie sędzia NSA Stanisław Prutis,, sędzia WSA Mirosław Wincenciak, Protokolant Marta Marczuk, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 15 marca 2012 r. sprawy ze skargi J. B. na decyzję P. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w B. z dnia [...] września 2011 r., nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego w przedmiocie samowoli budowlanej 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą jej wydanie decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego Miasta S. z dnia [...] czerwca 2011 r., nr [...], 2. stwierdza, że zaskarżone decyzje nie mogą być wykonane w całości do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku, 3. zasądza od P. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w B. na rzecz skarżącego J. B. kwotę 757 (słownie: siedemset pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

II SA/Bk 852/11

UZASADNIENIE

Stan faktyczny i prawny sprawy przedstawiał się następująco.

Decyzją z [...].06.2011 r. znak [...] Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Miasta S. umorzył postępowanie w przedmiocie samowolnej rozbudowy budynku mieszkalnego oraz samowolnej budowy budynku gospodarczego dokonanej przez T. i J. M. na działce nr [...] przy ul. P. [...] w S.

Powyższe rozstrzygnięcie zostało wydane po ustaleniu, dokonanym w oparciu o kontrolę z 01.03.2011 r., wyjaśnienia złożone przez inwestorów i zgromadzone dokumenty, że sporne budynki wybudowano legalnie, nadają się do użytkowania i nie powodują zagrożenia bezpieczeństwa ludzi lub mienia, jak również niedopuszczalnego pogorszenia warunków zdrowotnych lub użytkowych. Inwestorzy wskazali, że budynek mieszkalny zrealizowano w połowie lat 80-tych, a gospodarczy w oparciu o odrębne pozwolenie na budowę z lat 70-tych. Przedłożyli kopię zawiadomienia o zakończeniu budowy budynku mieszkalnego z warsztatem mechaniczno - hydraulicznym złożonego do Urzędu Miejskiego w S. 15.10.1996 r. z dołączoną kopią mapy (wyrysem) opracowaną 14.10.1996 r. przez uprawniony podmiot. W ocenie organu porównanie kopii wyrysu z 1996 r. ze stanem zastanym podczas kontroli nie pozwoliło na stwierdzenie różnic pomiędzy rzutem budynków na mapie a ich lokalizacją w terenie. Stan zachowania budynku mieszkalnego, w tym jednorodny na całej elewacji wygląd tynku, jednorodna stolarka okienna, a także stan zachowania widocznych na strychu elementów więźby dachowej nie pozwolił organowi przyjąć, że był on rozbudowywany w ostatnim czasie. Dokumenty uzyskane z Wydziału Architektury i Gospodarki Przestrzennej Urzędu Miejskiego w S. wskazują natomiast, w ocenie organu, że budynki (mieszkalny i warsztat) zrealizowano na podstawie pozwolenia na budowę nr [...]. Znajdujący się w tych dokumentach protokół kontroli wskazuje, że organ przyjmujący zawiadomienie o zakończeniu budowy w 1996 r. nie uznał budowy za niezgodną z prawem. Nie badał on również legalności wzniesienia budynku gospodarczego, gdyż, jak stwierdził PINB: "uznał, iż został on wybudowany zgodnie z obowiązującymi przepisami". Wskazano, że do obiektów, w których dokonano istotnych odstępstw od pozwolenia na budowę wydanego przed 1995 r., ma zastosowanie art. 51 ust. 1 pkt 3 Prawa budowlanego z 1994 r., za wyjątkiem sytuacji, gdy budowa została oddana do użytkowania na podstawie zawiadomienia o zakończeniu budowy, a organ nie wniósł sprzeciwu na podstawie art. 54 prawa budowlanego z 1994 r. Do obiektów, których budowa została zakończona nie ma również zastosowania rozdział 5 wymienionej wyżej ustawy, który reguluje sytuacje mające miejsce wyłącznie w okresie od rozpoczęcia inwestycji do zgłoszenia jej do użytkowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00