Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 22 lutego 2012 r., sygn. II SA/Gd 683/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Tamara Dziełakowska Sędziowie: Sędzia WSA Wanda Antończyk (spr.) Sędzia NSA Sławomir Kozik Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Agnieszka Pazdykiewicz po rozpoznaniu w dniu 8 lutego 2012 r. na rozprawie sprawy ze skargi G. N. i J. T. na uchwałę Rady Miasta z dnia 23 marca 2011 r., nr [...] w przedmiocie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego 1. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały w części dotyczącej §13 karta terenu nr 41 w odniesieniu do działek nr i nr; 2. zasądza od Rady Miasta solidarnie na rzecz skarżących G. N. i J. T. kwotę 557zł (pięćset pięćdziesiąt siedem zł) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Skarżący G. N. i J. T., w trybie art. 101 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (TJ. Dz. U. z 2001r., nr 142, poz. 1591 ze zm.) wnieśli skargę na uchwałę Rady Miasta z dnia 23 marca 2011r. nr [...] przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części dzielnic Ś. i W. Św. M. w G., rejon ulic [...], [...] i [...], opublikowaną w Dz. Urzędowym Województwa z dnia 2 maja 2011r. nr 49, poz. 1137, w części dotyczącej § 13 ust. 41,to jest w części dotyczącej karty terenu nr [...].
Zdaniem skarżących przedmiotowa uchwała została podjęta z naruszeniem art. 6 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. nr 80, poz. 717 ze zm.) w związku z art. 64 ust. 1 i ust. 3 w zw. z art. 31 ust. 1 Konstytucji RP polegającym na nieuzasadnionym ograniczeniu prawa własności skarżących. Na obszarze objętym ww. planem, przy ul. [...], położone są nieruchomości stanowiące własność skarżących , stanowiące działki nr [...] oraz [...].
Uzasadniając skargę skarżący podali, że dla obszaru stanowiącego Teren nr [...], na którym położone są działki wnioskodawców, miejscowy plan ustalił sposób zagospodarowania; "ZP, KD-X- Zieleń Urządzona, plac publiczny. W zakresie zasad kształtowania zabudowy i zagospodarowania wskazano m.in. a) zakaz zabudowy, b) zakaz realizacji parkingów w poziomie terenu; c) powierzchnia biologicznie czynna - w zagospodarowaniu terenu należy przewidzieć zieleń urządzoną zajmującą min. 50% powierzchni terenu; d) na terenie należy wprowadzić zieleń, wraz z towarzyszącą małą architekturą i z wykorzystaniem materiałów szlachetnych, w miarę możliwości wody oraz urządzeń wodnych, nadającą przestrzeni indywidualny charakter, o wysokich walorach estetycznych i użytkowych; e) ogólnodostępne przestrzenie publiczne powinny spełniać warunki określone w § 6 ust. 1 pkt 3.