Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 15 listopada 2011 r., sygn. IV SA/Wr 535/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jolanta Sikorska (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia NSA Tadeusz Kuczyński, Sędzia WSA Wanda Wiatkowska-Ilków, Protokolant Aleksandra Markiewicz, po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 15 listopada 2011 r. sprawy ze skargi M. G. na decyzję Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej we W. z dnia [...] , [...] w przedmiocie zdolności do zawodowej służby wojskowej oddala skargę
Uzasadnienie
Terenowa Wojskowa Komisja Lekarska we W. orzeczeniem z dnia [...], nr [...] działając na podstawie art. 5 ust. 1, 5 i 7 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (j.t. Dz.U. z 2008 r. nr 141, poz. 892 ze zm.) oraz § 4, 16, 21 ust. 1 i 2 i § 24 ust. 1 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 8 stycznia 2010 r. w sprawie orzekania o zdolności do zawodowej służby wojskowej oraz właściwości i trybu postępowania wojskowych komisji lekarskich w tych sprawach (Dz. U. nr 15, poz. 80) rozpoznała u skarżącej M. G. 1) komorowe zaburzenia rytmu serca pod postacią bigeminii komorowej nieupośledzające sprawności ustroju (§ 38 p. 1); 2) hipercholesterolemię (§ 60 p. 1); 3) łagodną niedomykalność zastawki mitralnej i trójdzielnej serca bez znaczenia hemodynamicznego, nieupośledzającą sprawności ustroju (§ 38 p. 9); 4) prawowypukłą skoliozę kręgosłupa piersiowego nieupośledzającą sprawności ustroju (§ 34 p. 1); 5) braki uzębienia z utratą zdolności żucia 30 % przy zachowanych zębach przednich (§ 24 p. 1) i zaliczyła skarżącą do kategorii "N" - niezdolna do zawodowej służby wojskowej - Zał. 1, Grupa I.
W uzasadnieniu podała, że stwierdzone na podstawie wykonanych badań schorzenia ad 1 i 2 są przeciwskazaniem do pełnienia zawodowej służby wojskowej.
Od powyższego orzeczenia skarżąca złożyła odwołanie, w którym podniosła, że powtórne wykonane badanie usg serca i EKG nie wykazało komorowego zaburzenia rytmu serca pod postacią bigeminii komorowej, nieupośledzającej sprawności ustroju. Ponadto podniosła, że w w/w orzeczeniu podano, że łagodna niedomykalność zastawki militarnej i trójdzielnej serca jest bez znaczenia hemodynamicznego, tym samym nie ma wpływu na stan zdrowia w związku ze służbą żołnierza zawodowego. Podała, że pierwszy wynik EKG był dla niej zaskoczeniem. W czasie tego badania pielęgniarka przerywała badanie. Na drugi dzień po badaniu wykonanym dla potrzeb niniejszej sprawy skarżąca udała się do lekarza pierwszego kontaktu, który wykonał badanie EKG i wynik był prawidłowy. Otrzymała skierowanie na badania laboratoryjne mające ustalić poziom potasu. Wynik był niski, co - jak wyjaśnił skarżącej lekarz - było skutkiem przebytego wcześniej przez skarżącą zatrucia. Kolejny wynik potasu był nieznacznie wyższy, gdyż przedział czasowy między badaniami był nieznaczny i był już w normie. Skarżąca dodała, że posiada badanie EKG z marca 2011 r., z którego wynika, że rytm serca był w normie. Podniosła, że ani lekarz pierwszego kontaktu, ani lekarz kardiolog nigdy nie stwierdził u niej kłopotów z sercem.