Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 26 września 2012 r., sygn. II SA/Po 650/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Świstak (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Elwira Brychcy Sędzia WSA Danuta Rzyminiak-Owczarczak Protokolant st. sekr. sąd. Ewa Wąsik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 września 2012 r. sprawy ze skargi M. M. na decyzję Dowódcy Jednostki Wojskowej [...] w P. z dnia [...] 2012 r. Nr [...] w przedmiocie zwolnienia z zawodowej służby wojskowej; I. stwierdza nieważność decyzji Dowódcy Jednostki Wojskowej [...] w P. z dnia [...] 2012 r. Nr [...] II. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana.

Uzasadnienie

Rozkazem personalnym nr [...] z dnia [...] 2012 r. wydanym na podstawie art. 111 pkt 3 i art. 115 ust. 2 i 3 oraz art. 122 ust. 2 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 2010 r. nr 90, poz. 593 z późn. zm.) oraz § 24 ust. 1 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dna 29 stycznia 2008 r. w sprawie zwalania żołnierzy zawodowych z zawodowej służby wojskowej, Dowódca [...] Bazy Lotnictwa Taktycznego stwierdził fakt zwolnienia z zawodowej służby wojskowej M. H. M. z dniem 5 stycznia 2012 r., wskutek ustalenia przez wojskową komisję lekarską niezdolności do służby wojskowej.

Odwołanie od powyższego rozkazu personalnego wniósł do Dowódcy [...] Skrzydła Lotnictwa Taktycznego w P. M. M. podnosząc, iż zwolnienie go z zawodowej służby wojskowej nastąpiło z naruszeniem przepisu art. 115 ust. 2 ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, gdyż zgodnie z treścią tego przepisu zwolnienie z zawodowej służby wojskowej w przypadku, o których mowa w art. 111 pkt 3 tej ustawy następuje z mocy prawa z dniem uprawomocnienia się (z dniem, w którym decyzja stałą się ostateczna). Tymczasem orzeczenie Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej we W. z dnia 5 stycznia 2012 r. nie zostało ogłoszone stronie, a jego doręczenie nastąpiło dopiero w dniu 23 stycznia 2012 r. Z tym też dniem orzeczenie to uzyskało przymiot prawomocności (ostateczności). Tym samym, w ocenie M. M., rozkaz personalny o zwolnieniu go ze służby wojskowej został wydany przedwcześnie, czyli przed uprawomocnieniem się orzeczenia komisji lekarskiej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00