Wyrok WSA w Warszawie z dnia 10 stycznia 2013 r., sygn. II SA/Wa 1359/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Kołodziej (spr.) Sędziowie WSA Ewa Grochowska - Jung Anna Mierzejewska Protokolant starszy referent Marcin Borkowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 stycznia 2013 r. sprawy ze skargi S. W. na orzeczenie Wojskowej Komisji Lekarskiej Sił Powietrznych z dnia [...] kwietnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie kategorii zdolności do służby w charakterze personelu naziemnego zabezpieczenia lotów oddala skargę
Uzasadnienie
Wojskowa Komisja Lotniczo-Lekarska w [...] orzeczeniem nr [...] z [...] marca 2012 r., w sprawie zdolności do pełnienia zawodowej służby wojskowej, wydanym w związku ze skierowaniem Komendanta - Rektora WSOSP [...], na podstawie art. 5 ust. 1, 6, 7 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 2010 r. nr 90, poz. 593) oraz § 6 pkt 1a i § 17 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 8 stycznia 2010 r. w sprawie orzekania o zdolności do zawodowej służby wojskowej oraz właściwości i trybu postępowania wojskowych komisji lekarskich w tych sprawach (Dz. U. Nr 15, poz. 80), rozpoznała u S. W.:
1. [...] - § 63 pkt 1 (w zastosowaniu),
2. [...] - § 34 pkt 1
oraz uznała go za niezdolnego do służby w charakterze personelu naziemnego zabezpieczenia lotów - kategoria N/III - Zał. 2, I Gr. III z uwagi na rozpoznanie określone w pkt 1.
W odwołaniu od powyższego orzeczenia S. W. podkreślił, że jego marzeniem jest realizowanie swojej pasji w Siłach Powietrznych. Podał ponadto, iż odbył konsultacje u neurochirurgów wojskowych (prof. Z. i prof. P.), którzy stwierdzili, że wyniki rezonansu głowy i kręgosłupa nie dyskwalifikują go "z latania w wojsku". Według opinii ww. lekarzy, które załączył, zmiany wykazane w rezonansie mają charakter anatomiczny i są nieistotne oraz w żadnym stopniu nie wpływają na zdolność do szkolenia lotniczego w charakterze pilota samolotów naddźwiękowych. W uzupełnieniu odwołania pełnomocnik kandydata zarzucił orzeczeniu naruszenie norm prawa materialnego poprzez niewłaściwe zastosowanie § 63 pkt 1 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 8 stycznia 2010 r. w sprawie orzekania o zdolności do zawodowej służby wojskowej oraz właściwości i trybu postępowania wojskowych komisji lekarskich w tych sprawach, a nadto naruszenie norm prawa procesowego mogące mieć istotny wpływ na treść rozstrzygnięcia poprzez niewłaściwe zastosowanie art. 107 § 3 k.p.a., polegające na braku dostatecznego i szczegółowego uzasadnienia rozstrzygnięcia.