Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 30 stycznia 2013 r., sygn. II SA/Bd 1197/12
Dnia 30 stycznia 2013 r.. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jerzy Bortkiewicz (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Joanna Brzezińska Sędzia WSA Izabela Najda-Ossowska Protokolant Maciej Hoffman po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 30 stycznia 2013 r. sprawy ze skargi W. L. na orzeczenie Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej w [...] z dnia [...] października 2012 r. nr [...] w przedmiocie zdolności do zawodowej służby wojskowej oddala skargę.
Uzasadnienie
UZASADNIENIE
Orzeczeniem z dnia [...]2011 r., nr [...] Terenowa Wojskowa Komisja Lekarska w [...] stwierdziła niezdolność W. L. (dalej jako: skarżący) do służby wojskowej w charakterze kandydata na żołnierza zawodowego. Z uzasadnienia rozstrzygnięcia wynika, iż rozpoznana u skarżącego osobowość o cechach nieprawidłowych i przewlekły krwinkomocz do diagnostyki powodują, zgodnie z wykazem stanowiącym załącznik Nr 1 do rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 8 stycznia 2010 r. (Dz. U. 2010, Nr 15, poz. 80), niezdolność do pełnienia zawodowej służby wojskowej.
Po rozpoznaniu odwołania od powyższego rozstrzygnięcia Rejonowa Wojskowa Komisja Lekarska w [...] orzeczeniem z dnia [...]2011 r. utrzymała w mocy zaskarżone orzeczenie.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w [...] wyrokiem z dnia [...]2011 r., sygn. akt II SA/Bd 765/11 uchylił orzeczenie Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej z uwagi na naruszenie nim art. 7, art. 8, art. 9, art. 15, art. 77 § 1, art. 80 i art. 107 § 3 kpa, mogące mieć istotny wpływ na wynik sprawy. W motywach wyroku Sąd wskazał na częściową nieczytelność i niejasność wyniku badania psychologicznego z dnia [...]2011 r., stanowiącego podstawę rozpoznania przez lekarza psychiatrę u skarżącego osobowości o cechach nieprawidłowych, oraz na niewyjaśnienie przez organ wątpliwości co do osoby badanej, który dotyczył przedstawiony przez skarżącego wynik badania moczu z dnia [...]2011 r. W kontekście powyższego Sąd nakazał organowi II instancji przy ponownym rozpoznaniu spraw usunięcie powyższych nieprawidłowości. Sąd wskazał także, że organ II instancji w razie potrzeby może przeprowadzić ponowne badanie lekarskie i badanie specjalistyczne oraz skierować żołnierza na obserwację szpitalną, a także przeprowadzić dodatkowe postępowanie w celu uzupełnienia dokumentów. Ponadto Sąd podkreślił duże znaczenie możliwości odniesienia badania psychologicznego do objaśnień szczegółowych dotyczących § 68 pkt 1 załącznika nr 1 do rozporządzenie MON.