Wyrok WSA w Warszawie z dnia 30 listopada 2011 r., sygn. VII SA/Wa 1489/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bożena Więch - Baranowska, , Sędzia WSA Mirosława Kowalska, Sędzia WSA Małgorzata Miron (spr.), Protokolant ref. staż. Iwona Choińska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 listopada 2011 r. sprawy ze skargi J. D. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w W. z dnia [...] kwietnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie orzeczenia o braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej. I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji; II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku;
Uzasadnienie
Sygnatura akt VII SA/Wa 1489/11
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia [...] kwietnia 2011 r. nr [...] Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w [...] - po rozpatrzeniu odwołania J. D. - utrzymał w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w W. o braku podstaw do stwierdzenia u J. D. choroby zawodowej: obustronnego trwałego ubytku słuchu typu ślimakowego lub czuciowo - nerwowego spowodowanego hałasem, wyrażonego podwyższeniem progu słuchu o wielkości co najmniej 45 dB w uchu lepiej słyszącym obliczonego jako średnia arytmetyczna dla częstotliwości audiometrycznych 1, 2 i 3 kHz.
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ wskazał na następujące ustalenia faktyczne i prawne:
Do Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w W. wpłynęło w dniu [...].09.2007r. "Zgłoszenie podejrzenia choroby zawodowej" u J. D. związanej z narażeniem na hałas i wibracje, dokonane przez samego zainteresowanego (odnośnie podejrzenia choroby zawodowej związanej z narażeniem na drgania mechaniczne jest prowadzone odrębne postępowanie administracyjne).
W związku z powyższym Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w W. wszczął postępowanie w sprawie podejrzenia choroby zawodowej, dokonał szczegółowej oceny narażenia zawodowego w/w w zakładach pracy, w przebiegu zatrudnienia a następnie w dniu [...].12.2009r. przesłał do [....] Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w P. Oddział W. "Kartę oceny narażenia zawodowego" wraz ze skierowaniem na badania w celu rozpoznania choroby zawodowej", wniesioną przez pacjenta dokumentacją medyczną oraz innymi dokumentami zgromadzonymi w sprawie.