Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 23 listopada 2011 r., sygn. I SA/Sz 395/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Wojciechowska, Sędziowie Sędzia NSA Danuta Strzelecka-Kuligowska,, Sędzia WSA Ewa Wojtysiak (spr.), Protokolant Anna Kalisiak, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 23 listopada 2011 r. sprawy ze skargi E. P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...]. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2004 r. oddala skargę
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] r., Nr[...] , Dyrektor Izby Skarbowej w S. utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w S. z dnia [...] r. Nr [...] określającą E.P. podatek dochodowy od osób fizycznych za 2004 r. w wysokości [...] zł.
Na wstępie uzasadnienia zaskarżonej decyzji Dyrektor Izby Skarbowej wskazał, że ww. decyzje poprzedził wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 sierpnia 2009 r. w sprawie o sygn. akt II FSK 1304/08, uwzględniający skargę kasacyjną E. P., a następnie wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w S. z dnia 24 listopada 2009 r. sygn. akt I SA/Sz 718/09, w konsekwencji których organy podatkowe zostały zobowiązane do ponownego rozpoznania sprawy i rozstrzygnięcia kwestii co do prawidłowego określenia wysokości dochodu i metody obliczenia podstawy opodatkowania sprzedaży gruntów jako działalności gospodarczej prowadzonej przez podatnika.
Przedstawiając stan faktyczny sprawy Dyrektor Izby Skarbowej w S. wskazał, że w toku postępowania podatkowego ustalono, iż E.P. i jego żona J.P. zakupili w dniu 28 września 2000 r. od Agencji Mienia Wojskowego niezabudowaną działkę gruntu nr[...] , położoną we wsi R., wcześniej przeznaczoną dla celów wojskowych. Na wniosek nabywców z dnia 23 sierpnia 2001 r. Rada Gminy K. podjęła w dniu 25 czerwca 2002 r. uchwałę w sprawie zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego tej Gminy, dopuszczając lokalizację na zakupionej przez podatnika nieruchomości kompleksu usługowo - gospodarczego oraz zabudowy mieszkalnej - jednorodzinnej. W dniu 9 listopada 2002 r. małżonkowie P. zawarli w formie aktu notarialnego umowę warunkową, a w dniu 4 grudnia 2003 r. (po rezygnacji gminy z prawa pierwokupu) ostateczną notarialną umowę sprzedaży - udziału w nieruchomości w R. na rzecz małżonków Z. i K. G. . W dniu 20 maja 2003 r. Rada Gminy K. podjęła uchwałę o zmianie planu zagospodarowania przestrzennego i przeznaczeniu gruntu należącego do małżonków P. i G. z rolnego na cele nierolnicze. Na wniosek małżonków P., działkę o nr [...] podzielono na [...] mniejszych działek (Wójt Gminy K. zaopiniował projekt ich podziału pozytywnie 23 lipca 2003 r., a zatwierdził decyzją z dnia [...] r.). Podział ujawniono w księdze wieczystej nieruchomości. W 2004 r. podatnicy uzyskali pozwolenie na budowę dróg wewnętrznych, sieci wodociągowych, deszczowych, sanitarnych oraz telefonicznych i energetycznych dla osiedla Z.K., które miało powstać na części działek wydzielonych z działki nr[...]. Teren zakupiony przez małżonków P. został wyrównany, wycięto część drzew, dokonano rekultywacji wyrobiska, wykonano instalację wodociągową.