Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 14 października 2011 r., sygn. I SA/Wr 969/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Borońska (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Barbara Ciołek, Sędzia WSA Marek Olejnik, Protokolant Katarzyna Wilczek, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 14 października 2011 r. sprawy ze skargi J.Z. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych I. uchyla zaskarżoną interpretację; II. zasądza od Ministra Finansów, na rzecz skarżącego kwotę 200 (dwieście) zł, tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi J. Z. jest interpretacja indywidualna Ministra Finansów z dnia [...], nr [...], z zakresu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

We wniosku z dnia 7 stycznia 2011 o wydanie interpretacji indywidualnej podatnik przedstawił następujący stan faktyczny.

Wskazał, że jest wspólnikiem spółki jawnej, a w ramach tej spółki prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji obrabiarek i obróbki mechanicznej elementów metalowych. Spółka w zakresie swojej działalności sprzedaje wyroby na rynek krajowy, wewnątrzwspólnotowy i na export. Sprzedaż poza granice kraju rozliczana jest w euro.

W imieniu spółki podatnik zawarł dwie umowy na dostawę maszyn z odbiorcami rosyjskimi: umowę z firmą z siedzibą w M. na dostawę maszyn o wartości 730.000 euro z kwartalnie wskazanymi terminami realizacji oraz umowę z firmą z siedzibą w B. na dostawę maszyn o wartości 150.000 euro i terminem realizacji do 31 grudnia 2008 r. W celu zabezpieczenia poziomu kursów walut dla transakcji rozliczanych w przyszłości działając jako wspólnik spółki jawnej wraz z drugim wspólnikiem, wnioskodawca podpisał z bankiem w dniu 2 kwietnia 2008 r. w ramach prowadzonej działalności gospodarczej umowę ramową o współpracy w zakresie transakcji terminowych i pochodnych. W ramach tej umowy zawarte zostały z bankiem dwie transakcje walutowe typu forward. Do końca 2008 roku nastąpiło częściowe zamknięcie jednej transakcji i równocześnie przedłużony został termin jej zamknięcia do dnia 30 kwietnia 2009 r. Częściowe zamykanie transakcji polegało na tym, że bank potwierdzał zamknięcie pierwotnej transakcji i równocześnie potwierdzał zawarcie nowej transakcji na pomniejszoną kwotę. Na tych zamkniętych transakcjach w związku ze znacznym wzrostem kursu euro w stosunku do kursu terminowego wygenerowana została strata.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00