Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 27 października 2011 r., sygn. I SA/Kr 1379/11

 

Sygn. akt I SA/Kr 1379/11 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 27 października 2011r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Bogusław Wolas, Sędziowie: WSA Beata Cieloch, WSA Ewa Długosz-Ślusarczyk (spr.), Protokolant: Iwona Sadowska - Białka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 października 2011r., sprawy ze skarg "T" S.A. w W., na decyzje Samorządowego Kolegium Odwoławczego, z dnia 17 maja 2011r. Nr [...],, Nr [...],, Nr [...],, w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji, - s k a r g i o d d a l a

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 18 listopada 2009 r. nr [...]Wójt Gminy K. określił T. S.A. w W. wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za rok 2008 na kwotę 173.073 zł.

Po rozpoznaniu odwołania wniesionego od tej decyzji przez T. S.A. Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia 14 czerwca 2010 r., znak [...]utrzymało zaskarżoną decyzję w mocy.

Decyzja ta została zaskarżona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, jednakże postępowanie sądowe postanowieniem z dnia 26 października 2010 r. sygn. akt I SA/Kr 1469/10 zostało zawieszone do czasu rozpoznania przez Trybunał Konstytucyjny spraw sygn. akt SK 21/07, sygn. akt P 33/09.

T. S.A. wniosła o stwierdzenie nieważności wskazanej wyżej decyzji z 14 czerwca 2010 r. na podstawie art. 248 § 1 oraz art. 248 § 1 pkt 2 w zw. z art. 247 § 1 pkt 3 Ordynacji podatkowej. Jej zdaniem przedmiotowa decyzja rażąco narusza prawo, a mianowicie art. 21 § 3 w zw. z art. 207 § 2 Ordynacji podatkowej oraz w zw. z art. 6 ust. 9 pkt 1 i art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. T. S. A. podniosła, że w gminie K. złożyła dwie deklaracje podatkowe na podatek od nieruchomości za rok 2008. W każdej z nich zadeklarowała inne obiekty - w jednej wyłącznie budki telefoniczne, w drugiej zaś pozostałe nieruchomości i obiekty budowlane znajdujące się na terenie tej gminy. Decyzja Kolegium, jak i poprzedzająca ją decyzja organu I instancji, nie objęła jednak budek telefonicznych. Spółka wskazała, iż z art. 6 ust. 9 pkt 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych wynika, iż zobowiązanie podatkowe w podatku od nieruchomości obejmuje wszystkie stanowiące własności podatnika nieruchomości i obiekty budowlane, znajdujące się na terenie jednej gminy. Organ podatkowy, określając na podstawie art. 21 § 3 Ordynacji podatkowa wysokość zobowiązania w podatku od nieruchomości powinien uwzględnić wszystkie położone w jego właściwości nieruchomości oraz obiekty budowlane, bowiem jedynie kwota, która zostanie wskazana w tej decyzji jest kwotą zobowiązania w podatku od nieruchomości i obiektów położonych we właściwości organu, który wydał tę decyzję - nawet gdyby jakiegoś obiektu organ podatkowy faktycznie nie uwzględnił.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00