Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 7 wrzenia 2011 r., sygn. I SA/Kr 1903/10

 

Sygn. akt I SA/Kr 1903/10 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 7 września 2011 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Ewa Michna, Sędzia: WSA Agnieszka Jakimowicz (spr.), Sędzia: WSA Bogusław Wolas, Protokolant: Aleksandra Osipowicz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 września 2011 r., sprawy ze skarg M. S., na decyzje Dyrektora Izby Skarbowej, z dnia 22 września 2010 r. Nr od [...] do [...], w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia 2005r. do grudnia 2005r. - skargi oddala -

Uzasadnienie

I SA/Kr 1903/10

UZASADNIENIE

W następstwie złożenia przez M.S. deklaracji korygujących wysokość należnego podatku od towarów i usług za poszczególne okresy rozliczeniowe 2005 r., wszczęta została kontrola podatkowa. W jej wyniku oraz w oparciu o zebrany w toku postępowania podatkowego materiał dowodowy ustalono, że skarżąca nie miała prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu paliwa do napędu niektórych używanych przez nią samochodów osobowych (nr rej. [...] o nr rej. [...], [...] - nr rej. [...], , nr rej. [...]), nie posiadających homologacji samochodu ciężarowego. Stwierdzono też, że skarżąca nienależnie odliczyła pełną kwotę podatku naliczonego z tytułu zakupu samochodu osobowego marki B. (styczeń 2005 r.), podczas gdy przysługiwało jej prawo do odliczenia z tego tytułu 50% wartości podatku, nie więcej niż 5.000 zł.

W konsekwencji Naczelnik Urzędu Skarbowego dwunastoma decyzjami datowanymi na dzień 12 maja 2010 r. o nr od [...] do [...] i od [...] do [...] określił skarżącej za miesiące od stycznia 2005 r. do grudnia 2005 r. kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy w wysokości obliczonej stosownie do powyższych ustaleń.

W uzasadnieniu wyjaśniono, że w okresie od dnia 1 maja 2004 r. do dnia 21 sierpnia 2005 r. prawo do odliczenia podatku od towarów i usług podlegało unormowaniom wynikającym z art. 86 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.). Przepis ten stanowił, że w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona wg określonego w tym przepisie wzoru (tzw. wzoru Lisaka), kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla skorej podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 5.000 zł.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00