Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 5 lipca 2011 r., sygn. I SA/Kr 1174/11

 

Sygn. akt I SA/Kr 1174/11 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 5 lipca 2011 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Urszula Zięba, Sędzia: WSA Stanisław Grzeszek (spr.), Sędzia: WSA Bogusław Wolas, Protokolant: Aleksandra Osipowicz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 lipca 2011 r., sprawy ze skarg "M" Sp. z o.o. Spółka komandytowa w W., na decyzje Dyrektora Izby Skarbowej, z dnia 7 października 2009 r. Nr [...] do [...] oraz od [...] do [...], w przedmiocie podatku VAT za miesiące: czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, listopad i grudzień 2007r. oraz od stycznia 2008r. do grudnia 2008r. - skargi oddala -

Uzasadnienie

W złożonych deklaracjach podatkowych VAT-7 na podatek od towarów i usług za miesiące od czerwca 2007r. do grudnia 2008r., M. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa w W. odliczyła jedynie 60% kwoty podatku naliczonego przy nabyciu samochodów osobowych oraz nie uwzględniła w rozliczeniu podatku od towarów i usług podatku naliczonego od zakupu paliwa do tych samochodów, a to z uwagi na zawarte w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm., powoływanej dalej jako "ustawa o VAT") ograniczenie w odliczeniu podatku naliczonego w przypadku zakupu samochodów osobowych oraz zawarty w art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy zakaz odliczania podatku naliczonego, gdy związany jest on z nabywaniem paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych lub pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 ustawy o VAT.

Następnie Spółka skorygowała swoje pierwotne rozliczenia (deklaracje VAT-7), zwiększając podatek naliczony do odliczenia. W dołączonych do korekt wyjaśnieniach i wniosków o zwrot podatku VAT wskazano, że korekta związana jest z nabywanymi towarami służącymi sprzedaży opodatkowanej dającej co do zasady prawo do odliczenia podatku naliczonego. Natomiast wcześniej nie odliczono podatku naliczonego tylko ze względu na dyspozycję zawartą w art. 86 ust. 3 i 5 oraz art. 88 ust. 1 pkt 3 w zw. z art. 86 ust. 3 ustawy o VAT. Zdaniem Spółki wspomniane przepisy ustawy o VAT są sprzeczne z postanowieniami VI Dyrektywy Rady z 17 maja 1977r. w sprawie harmonizacji przepisów Państw Członkowskich dotyczących podatków obrotowych-wspólny system podatku od wartości dodanej - ujednolicona podstawa wymiaru podatku (Dz. U. UE L 77. 145.1. powoływanej dalej jako "VI Dyrektywa"), a w szczególności z jej art. 1, art. 17 ust. 1, ust. 2 i 6 oraz art. 38.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00