Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 25 maja 2011 r., sygn. IV SA/Po 223/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Bąk-Marciniak Sędziowie WSA Maciej Dybowski WSA Donata Starosta (spr.) Protokolant st.sekr.sąd. Justyna Hołyńska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 maja 2011 r. sprawy ze skargi "A" Sp. z o.o. w W. na decyzję Samorządowe Kolegium Odwoławcze w L. z dnia [...] grudnia [...] r. nr [...] w przedmiocie ustalenia lokalizacji celu publicznego oddala skargę
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] października 2010 r., nr [...], znak [...] (zwaną dalej decyzją z dnia [...] października 2010 r.) Burmistrz W. (zwany dalej organem I instancji), działając na podstawie art. 151 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. 2000 r., nr 98, poz. 1071 ze zm., dalej kpa) odmówił uchylenia decyzji własnej nr [...], znak [...] z dnia [...] września 2008 r. dotyczącej ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego, polegającej na budowie linii kablowych SN 15 kV i nn 0,4 kV w W. przy ul. D., w obrębie 2, na działkach o numerach ewidencyjnych: [...],[...],[...],[...],[...], wydanej na rzecz E. O. Sp. z o.o., Oddział Dystrybucji Z. G., ul. [...],[...] Z. G. (zwanego dalej inwestorem), z uwagi na brak podstaw do jej uchylenia, określonych w art. 145 § 1 kpa.
W uzasadnieniu organ I instancji przedstawiając stan faktyczny sprawy wskazał, że wnioskiem z dnia [...] sierpnia 2008 r. A. .działający z pełnomocnictwa inwestora wystąpił do Urzędu Miejskiego w W. o wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego dla inwestycji polegającej na budowie sieci elektroenergetycznych SN 15 kV i nn 0,4 kV w W. przy ul. [...], w obrębie 2, na działkach o numerach ewidencyjnych: [...],[...],[...],[...],[...]1, [...],[...]. W dniu [...] sierpnia 2008 r. zostało wszczęte postępowanie w którym poinformowano strony o w/w zamierzeniu inwestycyjnym. W dniu [...] sierpnia 2008 r. wpłynęło do Urzędu Miasta pismo D. W. - Prezesa Zarządu W. E. S. Sp. z o.o. (zwanej dalej wnioskodawcą, odwołującym albo skarżącą), w którym przedstawił swoje zastrzeżenia co do realizacji w/w inwestycji. W dniu [...] września 2008 r. pełnomocnik inwestora zmienił wniosek poprzez wykreślenie działek oznaczonych numerami ewidencyjnymi [...] i [...], stanowiących własność wnioskodawcy. O powyższym fakcie w pismem z dnia [...] września 2008 r. został powiadomiony D. W. W dniu [...] września 2008 r. organ I instancji wydał decyzję nr [...] o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego dla inwestycji polegającej na budowie sieci elektroenergetycznych SN 15 kV i nn 0,4 kV w W. przy ul. [...], w obrębie 2, na działkach o numerach ewidencyjnych: [...],[...],[...],[...],[...]. W dniu [...] marca 2010 r. wpłynęło pismo wnioskodawcy wskazujące, że aby wykonać roboty objęte pozwoleniem konieczne są wielokrotne wejścia na teren działek nr [...] i [...], naruszające tym samym interes wnioskodawcy oraz że tym samym powinna on zostać stroną w toczącym się postępowaniu. Następnie w dniu [...] lipca (organ I instancji nie podał przy tym dokładnej daty rocznej) skierował do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. (dalej SKO albo Kolegium) zażalenie na niezałatwienie sprawy w terminie twierdząc, że jego pismo z dnia [...] marca 2010 r. (złożone w dniu [...] marca 2010 r.) było wnioskiem o wznowienie postępowania. Postanowieniem z dnia [...] sierpnia 2010 r., sygn. [...], SKO uznało zasadność zażalenia wnioskodawcy i wyznaczyło organowi I instancji dodatkowy, nieprzekraczalny termin 14 dni na wznowienie postępowania w przedmiotowej sprawie. Postanowienie wznawiające postępowanie na żądanie D. W. zostało wydane w dniu [...] sierpnia 2010 r. W dniu [...] sierpnia 2010 r. D. W. złożył wniosek o uchylenie decyzji nr [...] z dnia [...] września 2008 r. o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego oraz wstrzymanie wykonania przywołanej decyzji.