Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 12 maja 2011 r., sygn. II SA/Ol 87/11
Dnia 12 maja 2011 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Zbigniew Ślusarczyk Sędziowie Sędzia WSA Marzenna Glabas Sędzia WSA Bogusław Jażdżyk (spr.) Protokolant st. sekretarz sądowy Małgorzata Krajewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 maja 2011 roku sprawy ze skarg Wspólnoty Mieszkaniowej Nieruchomości oraz Wspólnoty Mieszkaniowej Nieruchomości na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie warunków zabudowy oddala skargi.
Uzasadnienie
Z przekazanych Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Olsztynie akt sprawy wynika, że po ponownym rozpatrzeniu sprawy Prezydent decyzją
z dnia "[...]" po rozpatrzeniu wniosku inwestora ustalił dla tego inwestora warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie zespołu garaży jednostanowiskowych o wymiarach 3x6m, na działkach o nr "[...]" położonych w Olsztynie przy ulicy A.
Odwołanie od tej decyzji wniosły Zarząd Wspólnoty Mieszkaniowej A i Zarząd Wspólnoty Mieszkaniowej B. Wskazano w nim, że udział inwestora w nieruchomości wspólnej przy ulicy A1 i A2 wynosi 27,39%. Udziały te przypisane są do mieszkań w budynkach Wspólnoty Mieszkaniowej A i B, a nie do terenu na przedmiotowe garaże.
W przypadku sprzedaży mieszkań Wojskowej Agencji Mieszkaniowej miejsca pod garaże nie będą posiadały drogi dojazdowej, a tym samym dostępu do drogi publicznej.
Po rozpatrzeniu odwołania Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia "[...]" utrzymało w mocy decyzję organu I instancji, stwierdzając, że rozstrzygnięcie to zawiera wszystkie wymagane przepisami ustawy
o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym elementy. Podkreślono, że działki, na których planowana jest inwestycja, mają dostęp do drogi publicznej. Z akt niniejszej sprawy wynika bowiem, że inwestor jest współwłaścicielem działki nr "[...]", a zatem nie musi uzyskiwać zgody pozostałych współwłaścicieli na ustanowienie służebności gruntowej. Ponadto istniejące uzbrojenie jest wystarczające dla wnioskowanego zamierzenia budowlanego, teren nie wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne (teren budowlany), a decyzja jest zgodna z przepisami odrębnymi. Ponadto w ocenie Kolegium w celu ustalenia warunków zabudowy dla przedmiotowej inwestycji polegającej na budowie zespołu garaży jednostanowiskowych, została przeprowadzona analiza funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu. Z analizy tej zaś wynika, że podstawową funkcją dla obszaru, na którym planuje się niniejszą inwestycję, jest zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna z dużymi zespołami garaży indywidualnych w zabudowie zwartej szeregowej.