Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 12 maja 2011 r., sygn. IV SA/Gl 459/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Walentek Sędziowie Sędzia WSA Beata Kalaga - Gajewska (spr.) Sędzia WSA Stanisław Nitecki Protokolant Paulina Kowalczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 maja 2011 r. sprawy ze skargi M. D. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zwrotu nienależnego świadczenia oddala skargę.
Uzasadnienie
Prezydent Miasta G. decyzją z dnia [...] r., [...], wydaną na podstawie art. 9 ust. 1 pkt 14 lit. c oraz art. 76 ust. 1 i ust. 2 pkt 4 w zw. z art. 41 ust. 6 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z dnia 20 kwietnia 2004 r. (Dz. U. Nr 69, poz. 415 z późn. zm.) i art. 104 Kodeksu postępowania administracyjnego, zobowiązał M. D. do zwrotu kosztów szkolenia w wysokości [...] zł. oraz kosztów badań lekarskich w wysokości [...] zł. w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ wskazał, że w dniu [...] r. M. D. otrzymała skierowanie na odbycie szkolenia [...] organizowanego przez A z siedzibą w G. w okresie od [...] r. do dnia [...] r. Z dniem [...] r. M. D. przerwała z własnej winy odbywanie szkolenia, w związku z tym koszty szkolenia i badań lekarskich stały się świadczeniem nienależnym, które podlegają zwrotowi.
M. D. w odwołaniu podniosła, że kilkakrotnie w miesiącu [...] r., a także w [...] r. wyjaśniała w Urzędzie Pracy osobiste przyczyny dla których przerwała na okres 14 dni zajęcia na kursie [...]. Przyczyną przerwy w szkoleniu był wyjazd na wczasy, które zostały zapłacone przed podaniem terminu szkolenia. Wyjazd został sfinansowany przez rodziców, na których wyłącznym utrzymaniu pozostają zarówno odwołująca, jak i jej mąż. Wskazała, że po przerwie spowodowanej wczasami chciała kontynuować szkolenie a braki uzupełnić, jednakże jej to uniemożliwiono. Zauważyła, że sytuacja materialna jej i męża nie pozwala na zwrot tak dużej kwoty pieniężnej.