Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 25 lutego 2010 r., sygn. IV SA/Gl 591/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Szczepan Prax Sędziowie Sędzia WSA Teresa Kurcyusz-Furmanik Sędzia WSA Małgorzata Walentek (spr.) Protokolant st. sekretarz sądowy Agnieszka Janecka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 lutego 2010 r. sprawy ze skargi R. S. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie statusu bezrobotnego oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] nr [...], wydaną na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 2, art. 9 ust. 1 pkt 14 lit. a oraz art. 33 ust. 4 pkt 3 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 ze zm.) oraz art. 104 Kodeksu postępowania administracyjnego, Prezydent Miasta T. orzekł o utracie przez R.S. statusu osoby bezrobotnej z dniem [...], w związku z odmową przyjęcia propozycji pracy bez uzasadnionej przyczyny. Organ wskazał jednocześnie, że odzyskanie statusu bezrobotnego może nastąpić po upływie 120 dni.
W ustawowym terminie R.S. wniósł odwołanie, w którym domagał się anulowania powyższej decyzji jako nielogicznej, niespójnej i niezgodnej z faktami. Za nieprawdziwe uznał twierdzenie organu, że odmówił przyjęcia propozycji pracy bez uzasadnionej przyczyny. Wręcz przeciwnie, propozycję tą przyjął o czym świadczy pokwitowanie w dniu [...] odbioru skierowania, stawienie się w tym samym dniu u wyznaczonego pracodawcy oraz zwrot skierowania do PUP, na którym pracodawca zobowiązał się do jego zatrudnienia z dniem [...], czego później nie uczynił. Nadto dodał, że na polecenie działu pośrednictwa pracy, gdy po raz drugi nie doszło do skutku przedmiotowe zatrudnienie u tego samego pracodawcy, złożył na piśmie stosowne wyjaśnienie, które znajduje się w jego aktach osobowych. Zdaniem odwołującego winą za zaistniałą sytuację powinien być obarczony tylko i wyłącznie pracodawca, który nie dotrzymał zawartych na piśmie ustaleń.