Nowe formy zachęty do zatrudniania osób bezrobotnych w ustawie o rynku pracy i służbach zatrudnienia
Modernizacja funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia, a także form aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych – taki cel mają nowe przepisy ustawy z 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Nowe regulacje zasadniczo modyfikują oferowane już wcześniej pracodawcom wsparcie z tytułu zatrudnienia osób bezrobotnych oraz dostosowują jego rodzaj do potrzeb rynkowych, np. wprowadzają możliwość odbywania stażu przez bezrobotnego w formie zdalnej czy pozyskania grantu na utworzenie stanowiska pracy zdalnej. Mają też na celu uproszczenie zasad występowania o poszczególne formy wsparcia. Istotną zmianą jest też objęcie dofinansowaniem z Krajowego Funduszu Szkoleniowego osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych.
Nowe przepisy wejdą w życie od 1 dnia miesiąca po upływie 14 dni od dnia ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw i zastąpią dotychczas obowiązującą ustawę z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. W dniu oddania bieżącego numeru MPPiU do druku ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia oczekiwała na publikację w Dzienniku Ustaw.
Elektroniczny dostęp do usług PSZ
W wyniku zmian m.in. bezrobotni, poszukujący pracy, pracodawcy i przedsiębiorcy, a także agencje zatrudnienia będą mogli korzystać z usług Publicznych Służb Zatrudnienia (PSZ) przez indywidualne konto utworzone na stronie praca.gov.pl. Możliwość założenia indywidualnego konta, a także pomoc przy jego zakładaniu zostanie też zapewniona w siedzibie powiatowego urzędu pracy.
W ramach posiadanego konta dostępne będą niezbędne wnioski, w tym wnioski o udzielenie formy pomocy, wyjaśnienia, odwołania i zażalenia. Na wspomniane konto będą też doręczane decyzje, postanowienia, zawiadomienia, wezwania, informacje, umowy oraz inne pisma, dotyczące w szczególności statusu bezrobotnego, zasiłku, stypendium, dodatku aktywizacyjnego czy form pomocy (art. 43–45 ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia, dalej: ustawa).