Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 20 kwietnia 2011 r., sygn. IV SA/Wr 59/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz Kuczyński Sędziowie Sędzia NSA Henryk Ożóg Sędzia WSA Alojzy Wyszkowski (spr.) Protokolant Jolanta Pociejowska po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 20 kwietnia 2011 r. sprawy ze skargi J.A. na decyzję D. Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we W. z dnia [...] listopada 2010 r. nr [...] w przedmiocie braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz ją poprzedzającą decyzję organu I instancji; II. nie orzeka w przedmiocie wykonania zaskarżonej decyzji.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi jest decyzja z dnia [...], nr [...][...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we W., który po rozpatrzeniu odwołania z dnia 23 czerwca 2010r. J. A. utrzymał w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego we W. z dnia [...], nr [...] w przedmiocie braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej.
Z akt sprawy wynika, że J. A. zatrudniony był:
- od 2 września 1968 r. do 13 października 1969 r. w Fabryce Wagonów P. - W. jako stolarz,
- od 23 stycznia 1970 r. do 2 maja 1976 r. w [...] Sp. z o.o. we W. (wcześniej Fabryka Wagonów P. - W., obecnie [...] Sp. z o.o. we W.) jako stolarz,
- od 3 maja 1976 r. do 24 listopada 1988 r. j.w. jako lakiernik natryskowy,
- od 25 listopada 1988 r. do 31 grudnia 1998 r. j.w. jako aparatowy gazów technicznych.
Od 19 stycznia 1999 r. nie pracuje - zasiłek przedemerytalny. Obecnie przebywa na emeryturze.
Rozpoznanie kliniczne choroby - nowotwór pęcherza moczowego u J. A. zostało ustalone w Okręgowym Szpitalu Kolejowym we W w 2005 r. Rozpoznanie potwierdzono badaniem histopatologicznym (rak płaskonabłonkowy) i zastosowano leczenie operacyjne.
J. A. w dniu 21 sierpnia 2009 r. został skierowany przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej do [...] Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy we W. na badanie w celu rozpoznania choroby zawodowej pod postacią nowotworu pęcherza moczowego. W dniu 26 sierpnia 2009 r. [...] Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy we W. zgłosił podejrzenie choroby zawodowej Państwowemu Powiatowemu Inspektorowi Sanitarnemu we W., który na tej podstawie wszczął postępowanie administracyjne w przedmiotowej sprawie i pismem z dnia 21 września 2009 r. zawiadomił o tym strony. [...] Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy we W. 18 lutego 2010 r. wydał orzeczenie lekarskie nr [...] o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej - nowotworu pęcherza moczowego u J. A. podając w uzasadnieniu: "Z charakterystyki stanowisk pracy (...) wynika, że podczas pracy zawodowej badany nie był narażony na czynniki rakotwórcze kat. 1, tzn. o udowodnionym działaniu rakotwórczym na człowieka. (...) nie uzyskano potwierdzenia narażenia na czynniki rakotwórcze kategorii l w środowisku pracy zawodowej - w związku z powyższym orzekamy brak postaw do orzeczenia choroby zawodowej (...)."