Wyrok WSA w Krakowie z dnia 8 grudnia 2010 r., sygn. II SA/Kr 844/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Krystyna Daniel Sędziowie: WSA Kazimierz Bandarzewski (spr.) NSA Joanna Tuszyńska Protokolant: Katarzyna Paszko-Fajfer po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 grudnia 2010 r. sprawy ze skargi W.I. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w N. z dnia 5 maja 2010 r. nr [...] w przedmiocie nakazu przywrócenia stosunków wodnych uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję organu I instancji
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 14 stycznia 2010 r. Wójt Gminy G. , działając na podstawie art. 29 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne, odmówił nakazania T.S, przywrócenia stosunków wodnych do stanu poprzedniego na działce [....] w S.
Od powyższej decyzji odwołanie wniosła W.I. w ustawowym terminie.
Decyzją z dnia 5 maja 2010 r. nr [....] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w N. utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję.
W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy stwierdził, że na podstawie przeprowadzonego w niniejszej sprawie postępowania dowodowego organ I instancji prawidłowo dokonał ustaleń stanu faktycznego.
Kolegium Odwoławcze wskazało, że przedmiotem niniejszego postępowania było żądanie W.I. sprecyzowane w piśmie z dnia [....] 2008 r. W treści tego pisma wskazano, że T.S. odprowadza na jej działkę nr [....] wody opadowe oraz ścieki bytowe z własnej działki nr [....] za pomocą kanału betonowego znajdującego ujście na jej działce. Kanałem tym - jak dalej wskazała W.I. - płyną wody z piwnicy budynku T.S. , ale także wody melioracyjne przesiąkające do ww. kanału, wody zbierające się w przydrożnym rowie, które znajdują ujście w ww. kanale oraz ścieki bytowe z budynku T.S. Tak sformułowany wniosek zakreślił granice postępowania administracyjnego. Przedmiotem rozpoznania była więc ocena opisanej przez W.I. sytuacji pod kątem zaistnienia przesłanek wskazanych w art. 29 ust. 3 ustawy Prawo wodne, tj. ocena, czy na ww. działce T.S. doszło do zmiany stanu wody na gruncie, ze szkodą dla gruntu należącego do W.