Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 8 grudnia 2010 r., sygn. III SA/Gl 1543/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Henryk Wach, Sędziowie Sędzia WSA Barbara Brandys-Kmiecik (spr.), Sędzia WSA Gabriela Jyż, Protokolant St. sekr. sąd. Beata Kujawska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 grudnia 2010 r. przy udziale - sprawy ze skargi P.S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] r. nr [...] Dyrektor Izby Skarbowej w K., po rozpatrzeniu odwołania P.S. od decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego w Z. z dnia [...] r. o nr [...] określającej w podatku od towarów i usług za październik 2003r. zobowiązanie w wysokości [...] zł - utrzymał w mocy rozstrzygnięcie organu I instancji.
Podstawą prawną wydania decyzji Dyrektora Izby Skarbowej w K. był art. 13 § 1 pkt 2 lit. a, art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 19 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) i § 48 ust. 4 pkt 5 lit. a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.); podstawą faktyczną zaś ustalenie, iż faktury wystawione przez firmę "A", na podstawie których P. S. dokonał odliczeń podatkowych, nie potwierdzają dokonanej czynności sprzedaży węgla, gdyż transakcje zakupu węgla były udokumentowane "fikcyjnymi" fakturami VAT, firma ta dokonywała pozornych czynności, nigdy nie była w posiadaniu oleju napędowego i węgla więc nie mogła tych towarów dalej sprzedać. W konsekwencji strona skutecznie nie mogła skorzystać z prawa do odliczenia bez wykazania, że dany towar, który znalazł się w jej posiadaniu, nabyła właśnie w wyniku czynności udokumentowanej tą konkretną fakturą.