Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 7 grudnia 2010 r., sygn. IV SA/Gl 273/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz Michalik (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Stanisław Nitecki Sędzia WSA Małgorzata Walentek Protokolant st. sekretarz sądowy Agnieszka Janecka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 grudnia 2010 r. sprawy ze skargi I. B. na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej 1) uchyla zaskarżoną decyzję, 2) określa, że zaskarżone orzeczenie nie podlega wykonaniu
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] nr [...] Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w G., działając w oparciu o art. 5 pkt 4a ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej stwierdził u I. B. chorobę zawodową - przewlekłą chorobę układu ruchu wywołaną sposobem wykonywania pracy - przewlekłe zapalenie nadkłykcia kości ramiennej wymienioną w poz. 19.6 wykazu chorób zawodowych, stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach (Dz. U. nr 132, poz. 1115).
W uzasadnieniu organ powołał się na orzeczenie lekarskie Poradni Chorób Zawodowych Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w S. stwierdzającego z przeważającym prawdopodobieństwem rozpoznanie u strony choroby zawodowej - przewlekłego zapalenia nadkłykcia bocznego kości ramiennej prawej. Organ ustalił, że I. B. zatrudniony jest od 3 marca 1987 r. w Kopalni A w K. na stanowiskach: malarz na powierzchni, pracownik niewykwalifikowany pod ziemią, młodszy górnik pod ziemią, górnik pod ziemią, kierowca pod ziemią, murarz pod ziemią, wydawca materiałów strzałowych pod ziemią oraz ślusarz pod ziemią. Jednocześnie organ sanitarny wskazał, że podczas zatrudnienia w latach 1987 - 1991 oraz 2005 do nadal wykonywał czynności związane z obciążeniem kończyn górnych w czasie pracy. Organ wskazał, iż warunkiem koniecznym do stwierdzenia choroby zawodowej jest jej uprzednie rozpoznanie przez specjalistyczną placówkę służby zdrowia oraz wskazanie, że warunki pacy w okresie zatrudnienia miały wpływ na wystąpienie zachorowania. Organ znalazł więc podstawy do stwierdzenia u I. B. choroby zawodowej.