Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 1 grudnia 2010 r., sygn. I SA/Gd 777/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Sławomir Kozik, Sędziowie Sędzia NSA Ewa Kwarcińska (spr.), Sędzia NSA Alicja Stępień, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Maria Flisikowska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 1 grudnia 2010 r. sprawy ze skargi J. K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 13 kwietnia 2010 r., nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1. uchyla zaskarżoną indywidualną interpretację, 2. określa, że zaskarżona indywidualna interpretacja nie może być wykonana, 3. zasądza od Ministra Finansów na rzecz skarżącego kwotę 440 (czterysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania

Uzasadnienie

I SA/Gd 777/10

UZASADNIENIE

Dyrektor Izby Skarbowej, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdził w wydanej interpretacji indywidualnej z 13 kwietnia 2010r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych, że stanowisko skarżącego J. K. w zakresie możliwości zaliczenia wydatku na opłatę wstępną z tytułu umowy leasingu w dacie poniesienia do kosztów uzyskania przychodów - jest nieprawidłowe.

W dniu 18 stycznia 2010r. skarżący złożył wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, w którym przedstawił następujący stan faktyczny - skarżący prowadzi działalność gospodarczą w oparciu o przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1001r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010r., nr 51, poz. 307; dalej jako u.p.d.o.f.). Skarżący, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, zawarł umowę leasingu operacyjnego, której przedmiotem był samochód z przeznaczeniem wykorzystywania go w tejże działalności. W trakcie umowy leasingu przedmiot leasingu pozostaje własnością finansującego; umowa zawarta została na 36 miesięcy a wartość przedmiotu leasingu wynosi 266 169 zł. Zgodnie z umową skarżący został zobowiązany do zapłaty opłaty wstępnej, stanowiącej część kapitałową, w wysokości 99 967 zł oraz do 35 miesięcznych rat leasingowych. W ogólnych warunkach umowy leasingu (o.w.u.l.) w części I, w § 2 pkt 12 zawarto wyjaśnienie pojęcia opłaty wstępnej wskazując, że jest to opłata leasingowa określona w harmonogramie opłat stanowiąca pierwszą ratę wynagrodzenia z tytułu umowy leasingu. Natomiast w części III, w § 10 pkt 1 o.w.u.l. postanowiono, że od wniesienia tejże opłaty wstępnej uzależnia się nie tylko zamówienie przedmiotu leasingu u wskazanego przez skarżącego dostawcy ale również odbiór przedmiotu leasingu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00