Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 28 października 2010 r., sygn. II SA/Wr 265/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zygmunt Wiśniewski (spr.) Sędzia NSA Halina Kremis Sędzia WSA Anna Siedlecka Protokolant Patrycja Kikosicka-Jędrzejczak po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 21 października 2010 r. sprawy ze skargi Spółki A na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżoną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu decyzją z dnia [...] r. Nr SKO [...], podjętą na podstawie art. 127 § 3 k.p.a., po rozpatrzeniu wniosku Spółki A z/s w Ż. o ponowne rozpatrzenie sprawy zakończonej decyzją Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] r. [...] o stwierdzeniu nieważność decyzji Starosty Ś.o z dnia 25 czerwca 2007 r. Nr [...] zmieniającej decyzję Starosty zezwalającej Spółce A w Ż. na prowadzenie działalności w zakresie odzysku odpadów innych niż niebezpieczne poprzez wykreślenie pkt. I i pkt 1.1 i zastąpienie ich nową treścią, Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W. utrzymało w mocy swoją wcześniejszą decyzję z dnia [...] r. Nr [...].

W uzasadnieniu powyższej decyzji Kolegium wskazało, że w decyzji z dnia [...] r. Nr [...] SKO w W. stwierdziło nieważność decyzji Starosty Ś. z dnia 25 czerwca 2007 r. Nr [...], bowiem "organ pierwszej instancji dopuścił się (...) rażącego naruszenia prawa materialnego" przewidzianego w art. 12 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. 175, poz. 1458 ) w brzmieniu nadanym art. 1 ustawy z dnia 10 marca 2006 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 63, poz. 441 ). Wyżej wskazany art. 12 obejmuje wszystkie decyzje regulujące użycie odpadów do rekultywacji niezależnie od podstawy prawnej ich wydania. Decyzja Starosty Ś. z dnia 3 stycznia 2005 r. Nr [...] wydana została pod warunkiem wykorzystania odpadów w całości do ukształtowania wierzchowiny i rekultywacji przy zastosowaniu procesu odzysku wskazanego w załączniku nr 5 do ustawy z dnia 21 kwietnia 2001 r. o odpadach jako R-14 ("inne działania prowadzące do wykorzystania odpadów w całości lub części lub do odzyskania z odpadów substancji lub materiałów łącznie z ich wykorzystaniem niewymienione w punktach od R1 do R13"). Kolegium uznało, że decyzja Nr [...] miała charakter kompleksowy, jej głównym trzonem było zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie odzysku odpadów innych niż niebezpieczne pod warunkiem wykorzystania odpadów w całości do ukształtowania wierzchowiny i rekultywacji składowiska odpadów. Pozostałe elementy rozstrzygnięcia pełniły jedynie funkcję uzupełniającą, nie były przedmiotem odrębnego rozstrzygnięcia i nie mogły samodzielnie funkcjonować w obrocie prawnym. Zdaniem Kolegium decyzja Starosty Ś. z dnia 3 stycznia 2005 r. Nr [...] wygasła w całości z dniem 13 kwietnia 2006 r. i po upływie tego terminu nie było możliwe wydanie decyzji zmieniającej - decyzja Nr [...] utraciła bowiem moc prawną, przy czym skutek ten nastąpił ex lege.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00