Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 11 stycznia 2018 r., sygn. II SA/Sz 1195/17
Odpady
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Patrycja Joanna Suwaj (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Maria Mysiak,, Sędzia WSA Katarzyna Sokołowska, Protokolant sekretarz sądowy Alicja Poznańska, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 11 stycznia 2018 r. sprawy ze skargi M. B. i T. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie zbierania i transportu odpadów oddala skargę.
Uzasadnienie
1. Pismem z dnia 27 kwietnia 2015 r. T. i M. B. (dalej przywoływani jako: "Skarżący"), wnieśli o stwierdzenie nieważności decyzji Starosty B. z dnia [...] r. nr [...], którą to Starosta B. uchylił własną decyzję z dnia [...] r. nr [...]
w sprawie udzielenia W. S. zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie zbierania i transportu odpadów innych niż niebezpieczne. W uzasadnieniu wniosku Skarżący wskazali, że decyzja została wydana z rażącym naruszeniem prawa, bowiem nie brali udziału w tym postępowaniu, tymczasem usytuowanie składowiska odpadów przy granicy ze stanowiącą ich własność działką mogło spowodować pogorszenie stanu gleby, a także prowadzić do obniżenia wartości nieruchomości sąsiednich.
2. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. postanowieniem z dnia
[...] r. nr [...] odmówiło wszczęcia postępowania
w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji Starosty B. z dnia [...] r. nr [...] wskazując, że w sprawie tej Skarżącym nie przysługuje przymiot strony.
3. Powyższa decyzja, w wyniku rozpoznania wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy, została utrzymana w mocy przez Kolegium postanowieniem z dnia [...] r. nr [...]
4. Na postanowienie Kolegium z dnia [...] r. Skarżący wnieśli skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie.
5. Wyrokiem z dnia 17 lutego 2016 r. w sprawie o sygn. akt II SA/Sz 1419/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie uchylił zaskarżone postanowienie z dnia [...] r. oraz poprzedzające je postanowienie Kolegium z dnia [...] r. uznając, że dokonana przez Organ ocena, czy wniosek o stwierdzenie nieważności został złożony przez podmiot uprawniony, nastąpiła w niewłaściwym trybie. Zdaniem Sądu, art. 61a § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego ma zastosowanie w przypadkach, gdy oczywistym jest, że wniosek o wszczęcie postępowania administracyjnego został złożony przez osobę niebędącą stroną w sprawie i okoliczność ta nie wymaga czynienia żadnych dodatkowych ustaleń ani analiz. Natomiast w przypadku, gdy dany podmiot we wniosku o stwierdzenie nieważności powołuje się na interes prawny, który wywodzi z tytułu własności nieruchomości, organ obowiązany jest wszcząć postępowanie i dopiero wtedy poczynić ustalenia, czy podmiotowi temu przysługuje, czy też nie przysługuje przymiot strony, tym samym uprawnienie do skutecznego żądania stwierdzenia nieważności kwestionowanej decyzji.