Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 14 października 2010 r., sygn. II SA/Lu 354/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bogusław Wiśniewski, Sędziowie Sędzia NSA Krystyna Sidor, Sędzia NSA Maria Wieczorek-Zalewska (sprawozdawca), Protokolant Asystent sędziego Łucja Krasińska, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 14 października 2010 r. sprawy ze skargi M. C. i R.C. na decyzję Wojewody z dnia [...]., nr [...] w przedmiocie odszkodowania za grunt przejęty pod ulicę oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] lutego 2010 r. Prezydent Miasta L. ustalił na rzecz R. i M. małż. C. odszkodowanie w wysokości 397.471,20 zł, za nieruchomość oznaczona jako działka nr [...], obr. 73 ark. 7, o powierzchni 0,3208 ha, płatne jednorazowo w terminie 14 dni od dnia w którym decyzja stanie się ostateczne i jednocześnie odmówił ustalenia odszkodowania za utracone korzyści z tytułu wygaśnięcia umowy najmu części tej nieruchomości.

W uzasadnieniu organ wskazał, że podstawą ustalenia odszkodowania jest ostateczna decyzja Prezydenta Miasta L. z dnia 26 lutego 2008 r. ustalająca warunki lokalizacji drogi powiatowej - Al. Solidarności w Lublinie na odcinku od Al. Warszawskiej go granicy miasta w kierunku węzła Dąbrowica na obwodnicy Lublina.

W tym celu rzeczoznawca majątkowy dokonał wyceny gruntu w podejściu porównawczym, metodą porównywania parami, ustalając ostatecznie wartość 1 m2 w wysokości 118 zł, co po uwzględnieniu powierzchni działki określiło jej wartość na wskazanym poziomie. Odnośnie żądania byłych właścicieli dotyczącego ustalenia odszkodowania za utracone korzyści z tytułu wygaśnięcia umowy najmu części przedmiotowej nieruchomości organ wskazał, że instytucja wywłaszczenia nieruchomości przewiduje odszkodowanie jedynie za szkodę rzeczywistą, która powstałą na skutek odjęcia prawa własności. Natomiast wyliczenie odszkodowania za utracone korzyści ma charakter czysto hipotetyczny, a więc nie jest możliwe jego właściwe i przejrzyste ustalenie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00