Wyrok WSA w Krakowie z dnia 14 września 2010 r., sygn. III SA/Kr 386/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bożenna Blitek (spr.) Sędziowie NSA Grażyna Danielec WSA Elżbieta Kremer Protokolant Ewelina Kalita po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 września 2010 r. sprawy ze skargi K. S. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia 4 marca 2010 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej skargę oddala
Uzasadnienie
K. S. przez 23 lata pracował jako górnik strzałowy w narażeniu m.in. na hałas przekraczający dopuszczalne normy. W okresie tym zatrudniony był:
- od 02.10.1981r. do 07.11.1999r. w Kopalni Węgla Kamiennego "A" w B, na stanowisku górnik strzałowy, w warunkach narażenia na hałas o poziomach od 79 do 94 dB A.
- od 08.11.1999r. do 30.03.2004r. w Kopalni Węgla Kamiennego "C w D, na stanowisku górnik strzałowy, w warunkach narażenia na hałas o poziomie 85 dB A.
W wyniku wszczętego w dniu 20 grudnia 2005 r. postępowania w sprawie choroby zawodowej K. S. był badany w Ośrodku Medycyny Pracy, który w dniu [...] 2006 r. wydał orzeczenie lekarskie nr [...] o braku podstaw do rozpoznania zawodowego obustronnego trwałego ubytku słuchu typu ślimakowego spowodowanego hałasem (z poz. 21 wykazu chorób stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002 r.). Podstawą do wydania tego orzeczenia były aktualnie wykonane audiogramy oraz audiogramy znajdujące się w dokumentacji laryngologicznej od 2005 r., których wykresy audiometryczne - według lekarzy orzeczników - nie są charakterystyczne dla zawodowego uszkodzenia słuchu. Wyniki badań wskazały na inne, pozazawodowe (chorobowe) przyczyny niedosłuchu. Wykonana diagnostyka audiologiczna wskazywała na mieszany niedosłuch z podejrzeniem otosklerozy, a taki typ uszkodzenia nie figuruje w wykazie chorób zawodowych stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002 r.
K. S. złożył wniosek o ponowne badanie lekarskie w kierunku uszkodzenia słuchu i w wyniku tego wniosku został przebadany w Instytucie Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego. Instytut ten w dniu [...] 2006 r. wydał orzeczenie lekarskie nr [...] o braku podstaw do rozpoznania zawodowego obustronnego trwałego ubytku słuchu typu ślimakowego spowodowanego hałasem wymienionego w poz. 21 wykazu chorób zawodowych stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002 r. uzasadniając tym, że przeprowadzona w Instytucie pogłębiona diagnostyka audiologiczna wykazała podwyższenie progu słuchu obliczone jako średnia arytmetyczna dla częstotliwości audiometrycznych 1,2 i 3 kHz dla ucha prawego - 47 dB, dla ucha lewego - 39 dB. W audiometrii tonalnej przebieg krzywych powietrznych nie był charakterystyczny dla pohałasowego uszkodzenia narządu słuchu. Ponadto w audiometrii impedancyjnej uzyskano prawidłowe tympanogramy typu A obustronnie oraz nie zarejestrowano odruchów z mięśni strzemiączkowych, co potwierdza pozaślimakową lokalizację niedosłuchu. Stwierdzony w wyniku przeprowadzonej diagnostyki audiologicznej stan narządu słuchu - ze względu na wielkość ubytku słuchu wynoszący poniżej 45 dB w uchu lepiej słyszącym oraz nietypowy przebieg krzywych powietrznych w audiometrii tonalnej - nie spełniał kryteriów diagnostycznych mogących wskazywać na pohałasowe uszkodzenie słuchu.