Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 14 czerwca 2010 r., sygn. III SA/Wa 2082/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jerzy Płusa, Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Długosz-Szyjko, Sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa (sprawozdawca), Protokolant Agata Rogosz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 maja 2010 r. sprawy ze skargi A. K. - R. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] lipca 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę
Uzasadnienie
I. A. K. prowadzący działalność gospodarczą pod firmą R. (dalej "Skarżący") zwrócił się [...] kwietnia 2009r. o udzielenie interpretacji indywidualnej przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów związanych z transakcją opcji walutowych. W stanie faktycznym wskazał, iż jego firma specjalizuje się w eksporcie i WDT [...], które w 2008r. stanowiły ponad 95% przychodów firmy. Faktury wystawiano w walucie EUR. Skarżący [...] kwietnia 2008r. zawarł z Bankiem [...] (dalej: "Bank") Umowę Ramową, Umowę Dodatkową i Umowę Zabezpieczającą, pozwalające zawierać transakcje walutowe. Głównym celem było zabezpieczenie wpływów z tytułu eksportu przed umocnieniem się PLN w stosunku do EUR. Skarżący [...] lipca 2008r. telefonicznie zawarł z Bankiem transakcję opcji walutowej tylko na część realnych wpływów z tytułu eksportu i WDT. Rozliczenia transakcji za sierpień i wrzesień były pozytywne i zaksięgowano je jako przychód finansowo-podatkowy. Kolejne rozliczenia przynosiły stratę i Skarżący na wezwania Banku opłacał tzw. różnice kursowe, które stanowiły koszty finansowe i podatkowe oraz depozyt zabezpieczający. Skarżący [...] grudnia 2008r. złożył w Banku oświadczenia o uchyleniu się od skutków prawnych oświadczeń woli w zakresie umowy ramowej, umowy dodatkowej i umowy zabezpieczającej. Bank [...] grudnia 2008r. przekazał kalkulację rozliczenia z żądaniem dopłaty do rozliczenia.
Skarżący w odpowiedzi na wezwanie Ministra Finansów, w piśmie z [...] lipca 2009r. wyjaśnił, że obrót instrumentami finansowymi nie jest wymieniony jako przedmiot jego działalności gospodarczej, nie jest i nie był jej celem, a jedynie środkiem zabezpieczenia rentowności podstawowej działalności gospodarczej jaką jest handel - eksport do krajów Unii Europejskiej rozliczanych w Euro. Koszt transakcji walutowych ma odnieść się do przychodów z działalności gospodarczej - eksportu. Odsetki powstaną z racji opóźnień w spłacie depozytu zabezpieczającego wymaganego przez Bank. Transakcja opcji walutowej polega natomiast na tym, że Skarżący wystawia opcję na [...] EUR, a Bank wystawia ją na [...] EUR, przy czym kupującym opcję jest Skarżący. Strony rozliczają się różnicą w kursie walutowym, wyliczoną według pewnej formuły; jeśli kurs złotego w stosunku do EUR będzie wzrastał, klient otrzyma kwotę wynikającą z obliczenia - nie więcej niż [...] zł, a po osiągnięciu progu następuje zamknięcie transakcji, w przeciwnym wypadku klient płaci Bankowi. Jeśli więc Skarżący traciłby na eksporcie w wyniku wzmacniania się złotego, wypłaty z Banku zmniejszałyby spadek z przychodów.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right