Orzeczenie
Wyrok WSA w Krakowie z dnia 28 czerwca 2010 r., sygn. II SA/Kr 497/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Renata Czeluśniak (spr.) Sędziowie : WSA Kazimierz Bandarzewski WSA Mariusz Kotulski Protokolant : Małgorzata Piwowar po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 czerwca 2010 r. sprawy ze skargi A.S. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia 4 lutego 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zawieszenia postępowania, I. uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie organu I instancji, II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. na rzecz skarżącego A.S. kwotę 100 zł (sto złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Na podstawie art. 98 § 1 w związku z art. 101, art. 103 oraz art. 123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. 2000 r. nr 98 poz. 1071 z późniejszymi zmianami) postanowieniem z dnia 4 grudnia 2009 r. Prezydent Miasta odmówił zawieszenia postępowania w sprawie ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji pn.:"budowa budynku mieszkalnego wolnostojącego jednorodzinnego z garażem na działce nr "1" obręb [...], wraz z infrastrukturą techniczną i drogą dojazdową na działkach nr "1" i "2" obręb [...] i "3" obręb [...] i budowa wjazdu z działki nr "3" obręb [...] na działkę nr "2" obręb [...] przy ul. [...] w K.".
W uzasadnieniu decyzji wskazano, że w dniu 18.11.2009 r. wpłynął wniosek A. S. o zawieszenie postępowania toczącego się w Wydziale Architektury i Urbanistyki UM, wszczętego na wniosek W. M. o ustalenie warunków zabudowy dla ww. inwestycji. Rozpatrując wniosek o zawieszenie postępowania stwierdzono, że przepisy ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. 2000 nr 98 poz. 107 z późniejszymi zmianami) przewidują dwa rodzaje podstaw zawieszenia postępowania administracyjnego, tj. fakultatywne zawieszenie postępowania na wniosek (art. 98 kpa) oraz obligatoryjne zawieszenie postępowania z urzędu (art. 97 kpa). Zgodnie z art. 98 § 1 kpa postępowanie można zawiesić, jeżeli wystąpi o to strona na żądanie której postępowanie zostało wszczęte a nie sprzeciwiają się temu inne strony oraz nie zagraża to interesowi społecznemu. Tylko zatem w przypadku złożenia przez stronę na żądanie której określone postępowanie zostało wszczęte wniosku o zawieszenie postępowania oraz braku sprzeciwu pozostałych stron postępowania, zawieszenie byłoby możliwe, przy czym zawieszenie postępowania z art. 98 § 1 kpa jest fakultatywne, co oznacza, że organ może ale nie musi przychylić się do wniosku inwestora o zawieszenie postępowania, nawet w sytuacji, gdy przesłanki zawieszenia postępowania zostały spełnione, inaczej niż w przypadku podstaw do zawieszenia postępowania z urzędu, kiedy to organ administracji jest zobligowany do zawieszenia postępowania, o ile zrealizowana zostanie którakolwiek z przesłanek wymienionych w art. 97 § 1 kpa. Podniesiono dalej, że A. S. który złożył wniosek o zawieszenie postępowania, nie jest stroną na żądanie której postępowanie zostało wszczęte. Stroną tą jest W. M. i tylko w przypadku złożenia przez niego wniosku o zawieszenie postępowania oraz braku sprzeciwu pozostałych stron postępowania, zawieszenie postępowania byłoby możliwe w trybie art. 98 § 1 kpa, a w związku z brakiem podstaw do zawieszenia postępowania określonych w tym przepisie należało odmówić zawieszenia postępowania.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right