Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 2 marca 2010 r., sygn. II SA/Wa 1634/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sławomir Antoniuk (spr.), Sędzia WSA Andrzej Góraj, Sędzia WSA Przemysław Szustakiewicz, Protokolant Beata Gibzińska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 marca 2010 r. sprawy ze skargi R. J. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] sierpnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania pozwolenia na broń palną myśliwską oddala skargę

Uzasadnienie

Komendant Główny Policji decyzją z dnia [...] sierpnia 2009 r. nr [...], wydaną na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 i art. 268a k.p.a. oraz art. 15 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz. U. z 2004 r. Nr 52, poz. 525 ze zm.), utrzymał w mocy decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji w G. z dnia [...] czerwca 2009 r. nr [...] odmawiającą wydania R. J. pozwolenia na broń palną myśliwską do celów sportowych.

W uzasadnieniu powyższej decyzji Komendant Główny Policji podniósł, iż wnioskiem z dnia 11 sierpnia 2008 r. pełnomocnik R. J. zwrócił się do Komendanta Wojewódzkiego Policji w G. z prośbą o wydanie jego mandatowi pozwolenia na broń palną myśliwską wskazując, iż jest on członkiem PZŁ i uzyskał podstawowe uprawnienia łowieckie. Do wniosku dołączył dokumenty potwierdzające powyższe fakty oraz wymagane orzeczenie lekarskie i orzeczenie psychologiczne stwierdzające, że wnioskodawca posiada zdolność do dysponowania bronią.

W toku przeprowadzonego w tej sprawie postępowania organ I instancji ustalił, że w przeszłości R. J. wchodził w konflikt prawem: w 1997 r. prowadzone było przeciwko niemu postępowanie karne o przestępstwo z art. 208 kk (wspólnie z inną osobą dokonał kradzieży dwóch rowerów), zakończone wyrokiem skazującym, w 1998 r. postępowanie o przestępstwo z art. 190 kk, zakończone umorzeniem, zaś w 2007 r. postępowanie o przestępstwo z art. 90 ustawy Prawo budowlane, które z uwagi na znikomą szkodliwość czynu również umorzono. Ponadto wymieniony bardzo często popełniał wykroczenia w ruchu drogowym; w latach 2003 - 2008 takich wykroczeń było 15. Dodatkowo organ ustalił, iż toczyły się w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego w [...] dwa postępowania administracyjne dotyczące wybudowania przez wnioskodawcę wiaty [...] oraz miejsc parkingowych, utwardzenia placu manewrowego oraz dojazdu bez uzyskania wymaganego pozwolenia na budowę. Dlatego, mimo dobrej opinii wystawionej przez Sołtysa [...], Sekretarza Gminy [...] oraz Koło Łowieckie [...] i ustabilizowanego życia (małżeństwo, dziecko, stała praca), Komendant Wojewódzki Policji w G. powziął wobec niego obawę, że może on użyć broni w celu sprzecznym z interesem bezpieczeństwa lub porządku publicznego (art. 15 ust. 1 pkt 6 ustawy o broni i amunicji) i na tej podstawie decyzją z dnia 10 grudnia 2008 r. odmówił wydania wnioskodawcy pozwolenia na broń palną myśliwską.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00