Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 2 grudnia 2009 r., sygn. IV SA/Gl 198/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz Michalik Sędziowie Sędzia NSA Adam Mikusiński (spr.) Sędzia WSA Małgorzata Walentek Protokolant st. sekretarz sądowy Agnieszka Janecka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 grudnia 2009 r. sprawy ze skargi W. G. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej 1) uchyla zaskarżoną decyzję, 2) zasądza od Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. na rzecz skarżącego kwotę 257 (dwieście pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia [...] r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uchylił decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] r., nr [...], utrzymującą w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w G. z dnia [...] r., nr [...] orzekającą o braku podstaw do stwierdzenia u W. G. choroby zawodowej w postaci przewlekłego zapalenia oskrzeli - wymienionej w pozycji 4 wykazu chorób zawodowych stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 listopada 1983 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. Nr 65, poz. 294 ze zm.).

W uzasadnieniu uchylonej decyzji wskazano, że do stwierdzenia choroby zawodowej konieczne jest orzeczenie przez kompetentną placówkę służby zdrowia istnienia występującego schorzenia, jako choroby zakwalifikowanej do odpowiedniej pozycji wykazu chorób zawodowych, a nadto wykazanie związku przyczynowego pomiędzy środowiskiem pracy i rozpoznaną chorobą, a mianowicie, że narażenie na czynnik szkodliwy, który wywołał to schorzenie istniało w czasie i miejscu pracy, w związku z wykonywanym zawodem. W tym kontekście organ drugiej instancji podniósł, że wyżej wymieniony podczas zatrudnienia w latach 1957-1979 w Kopalni Węgla Kamiennego "A" na stanowisku maszynisty lokomotywy pod ziemią a następnie w latach 1980-1985 w Kopalni Węgla Kamiennego "B" na podobnym stanowisku, pracował w narażeniu na działanie pyłów węgla kamiennego o stężeniu przekraczającym dopuszczalne normy. Następnie ponownie podjął zatrudnienie w Kopalni "B" jako ślusarz oraz monter c.o. i świadcząc na tych stanowiskach pracę na powierzchni w okresie od 1987 do 1997 r. był narażony na działanie szkodliwego czynnika w postaci pyłu azbestowo-cementowego i dymu spawalniczego, jednak miało to miejsce sporadycznie (przez jeden miesiąc w ciągu roku). Równocześnie z wydanych w zakresie niniejszej sprawy orzeczeń lekarskich wynika, że właściwe jednostki diagnostyczne, a mianowicie [...] Centrum Medyczne - Przychodnia Chorób Zawodowych w K. (orzeczenie z dnia [...] r.) oraz Przychodnia Chorób Zawodowych Instytut Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w S. (orzeczenie z [...]r.) zdiagnozowały u strony przewlekłe zapalenie oskrzeli, jednak z uwagi na znaczny upływ czasu (14 lat) od ustania narażenia na działanie szkodliwego czynnika nie rozpoznały choroby zawodowej. Zdaniem Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K., wobec braku uznania przez kompetentne placówki diagnostyczne zawodowej etiologii schorzenia oraz z uwagi na przebieg zawodowego narażenia nie było podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00