Wyrok WSA w Łodzi z dnia 13 marca 2008 r., sygn. III SA/Łd 829/07
Dnia 13 marca 2008 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Nowacki Sędziowie: Sędzia WSA Małgorzata Łuczyńska (spr.) Asesor WSA Ewa Alberciak Protokolant asystent sędziego Joanna Wegner po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 marca 2008 roku sprawy ze skargi R. K. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Ł. z dnia [...] nr [...] znak: [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę.
Uzasadnienie
III SA/Łd 829/07
UZASADNIENIE
W dniu 20 listopada 2007 roku R.K. wniósł skargę na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Ł. z dnia [...] Nr [...] znak [...] utrzymującą w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w O. z dnia [...] Nr [...] nie stwierdzającą u R.K. choroby zawodowej pod postacią uszkodzenia słuchu wywołanego hałasem.
W sprawie ustalono następujący stan faktyczny:
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w O. decyzją z dnia [...] Nr [...] nie stwierdził u R.K. choroby zawodowej uszkodzenia słuchu wywołanego działaniem hałasu.
R.K. odwołał się od decyzji do Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Ł..
Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Ł. decyzją z dnia [...] Nr [...] wydaną na podstawie art. 12 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz.U z 1998 r. nr 90 poz. 575 ze zm.) oraz rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 listopada 1983 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz.U Nr 65, poz. 294 ze zm.) w związku z § 10 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłoszenia podejrzenia, rozpoznania i stwierdzenia chorób zawodowych oraz podmiotów w tych sprawach (Dz.U Nr 132, poz.1115), utrzymał zaskarżoną decyzję w mocy.
Na skutek skargi wniesionej przez R.K., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi prawomocnym wyrokiem z dnia 21 października 2004 r. sygn. akt 3 II SA/Łd 993/03 uchylił decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Ł. z dnia [...] oraz poprzedzającą ją decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w O. z dnia [...]. W uzasadnieniu powołanego wyroku Sąd zarzucił organom szereg uchybień o charakterze procesowym, wskazując między innymi, że orzeczenia lekarskie - w oparciu o które organy obu instancji wydały decyzje - były zbyt lakoniczne i nie zawierały wyjaśnienia przyczyn między ubytkiem słuchu u R.K., jeżeli nie był on zawodowy, a narażeniem na hałas. Nadto, w ocenie Sądu, należało wyjaśnić przyczynę upośledzenia słuchu, która była podstawą do zwolnienia skarżącego z odbywania służby wojskowej i uzupełnić dane dotyczące narażenia na hałas zarówno z okresu nauki zawodu jak i w okresie pracy zawodowej.