Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 19 listopada 2009 r., sygn. III SA/Lu 248/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jadwiga Pastusiak, Sędziowie Sędzia WSA Jerzy Drwal, Sędzia NSA Maria Wieczorek (sprawozdawca), Protokolant Starszy sekretarz sądowy Wiesława Dudek, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 19 listopada 2009 r. sprawy ze skargi B. T. i R. T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] marca 2009 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia jako bezprzedmiotowe postępowania rozgraniczeniowego oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] marca 2009 r. wydaną po rozpatrzeniu odwołania R. i B. T. od decyzji z dnia [...] stycznia 2009 r., znak: [...] Wójta Gminy W. w przedmiocie umorzenia jako bezprzedmiotowego postępowania rozgraniczeniowego, działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 oraz art. 105 § 1 kodeksu postępowania administracyjnego, Samorządowe Kolegium Odwoławcze w L. utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję.

W uzasadnieniu Kolegium wskazało, że zaskarżoną decyzją organ pierwszej instancji umorzył na podstawie art. 105 § 1 kpa postępowanie rozgraniczeniowe wszczęte na wniosek R. T., w części dotyczącej granicy pomiędzy działką Nr 16 a działką Nr 15 położonymi w O.. Decyzję organ uzasadnił tym, że 9 sierpnia 2009 r. został zawarty akt ugody przed upoważnionym geodetą w stosunku do granicy pomiędzy działką Nr 16 a działką Nr 15. Podstawowym założeniem ugody było ustalenie granicy pomiędzy nieruchomościami tak, aby ich szerokości były jednakowe, a co za tym idzie i powierzchnie działek również pozostały jednakowe. Obie działki w ewidencji mają taką samą powierzchnię tj. po 0, 5 ha, lecz różne szerokości. W związku z tym, że pomiar do założenia ewidencji gruntów i wykazane tam granice powstały w 1966 r., a granice wynikające z tytułów prawnych (tj. aktów własności ziemi) odpowiadały stanowi posiadania na 4 listopada 1971 r. nie ma żadnej pewności, że są one zgodne, wobec powyższego celowe w pełni uzasadnione było zaproponowanie stronom ugody granicznej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00