Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 27 listopada 2009 r., sygn. II SA/Gl 684/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Łucja Franiczek, Sędziowie Sędzia WSA Iwona Bogucka (spr.), Sędzia NSA Leszek Kiermaszek, Protokolant St. sekr. Małgorzata Orman, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 listopada 2009 r. sprawy ze skargi D. F. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w C. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie rozgraniczenia nieruchomości oddala skargę.

Uzasadnienie

W związku z wnioskiem D.F. i K.F. postanowieniem z dnia [...] Prezydent Miasta Z. orzekł o wszczęciu postępowania w sprawie rozgraniczenia nieruchomości określonej w ewidencji gruntów miasta Z. - obręb B. jako działka nr [...] mapa nr [...], stanowiącej własność D.F. i K.F. z działkami nr [...], [...], [...] stanowiącymi współwłasność H.Ł., A.Ł. i I.K., działką nr [...] we władaniu Skarbu Państwa oraz z działką nr [...] we władaniu Skarbu Państwa. Do czynności rozgraniczeniowych upoważniono geodetę W.Z.

Ostateczną decyzją z dnia [...] nr [...] Prezydent Miasta Z. orzekł o rozgraniczeniu przedmiotowej działki z działkami wymienionymi w postanowieniu o wszczęciu postępowania. W podstawie prawnej podano art. 33 ust. 1,2 i 3 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2000 r., nr 100, poz. 1086 ze zm.). W uzasadnieniu wskazano, że granice ustalono i utrwalono zgodnie z opisem podanym w protokole granicznym z dnia [...], stanowiącym załącznik do operatu pomiarowego [...]. Operat ten został złożony i przyjęty do Gminnego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Strony biorące udział w postępowaniu rozgraniczeniowym wyraziły zgodę na granice opisane w protokole granicznym. Decyzja zawiera także prawidłowe pouczenie o prawie żądania przekazania sprawy do sądu powszechnego. Z dołączonego protokołu granicznego z dnia [...] wynika, że na ustalenie przebiegu granicy stawili się D.F., K.F., H.Ł., A.Ł. oraz I.K. Podstawą ustalenia przebiegu granic były szkice polowe ewidencji gruntów wykonane w roku [...] oraz wykazy współrzędnych punktów osnowy geodezyjnej i opisy topograficzne. W protokole, podpisanym przez obecne strony, zawarto stwierdzenie, że strony wyraziły zgodę na przebieg granic okazany w terenie. Podano, że granice biegną częściowo po budynku, po ogrodzeniu i dalej po miedzy. Dla ustalonych bezspornych punktów granicznych wykonano w obecności stron stabilizację: pkt 1 stanowi betonowy słupek ogrodzeniowy, pkt 7 załamanie ściany budynku. W pkt 2,3,4,5 i 6 zestabilizowano betonowe słupki graniczne. Wykonany szkic graniczny ilustruje przebieg granic i punkty graniczne, w tym pkt nr 7 naniesiony na załamaniu ściany ujawnionego na szkicu budynku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00