Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 9 października 2009 r., sygn. III SA/Wa 674/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Chustecka, Sędziowie Sędzia WSA Alojzy Skrodzki (spr.), Sędzia WSA Jarosław Trelka, Protokolant Lidia Wasilewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 października 2009 r. sprawy ze skargi P. w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] grudnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja indywidualna nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz P. w W. kwotę 440 zł (czterysta czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
P., dalej: "P.", złożyło wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych odnośnie skutków podatkowych spowodowanych wyodrębnieniem oddziału z majątku Przedsiębiorstwa i wniesieniem go do nowo tworzonej spółki.
Przedstawiając zdarzenie przyszłe, Skarżąca wskazała, iż w ramach swojej struktury organizacyjnej posiada wyodrębniony oddział, dalej: "Oddział PL", którego głównymi zadaniami są zarządzanie portem lotniczym, obsługa naziemna portu lotniczego oraz zaopatrywanie statków powietrznych w paliwo. Oddział PL prowadzi własną ewidencję księgową oraz na podstawie zarządzeń wewnętrznych P. sporządza bilans oraz rachunek zysków i strat, ewidencja księgowa Oddziału PL obejmuje całość aktywów, pasywów i innych rozliczeń wiązanych z działalnością Oddziału PL z wyjątkiem funduszy własnych oraz środków trwałych w budowie.
W grudniu 2007 r. P. wraz z administracją samorządową zawiązało spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, dalej: "Spółka". W ramach podwyższenia kapitału w tej Spółce, P. zamierza wyłączyć ze swojego przedsiębiorstwa Oddział PL i wnieść go do Spółki w zamian za udziały w kapitale zakładowym tej Spółki. Wniesienie aportem Oddziału PL do Spółki będzie wiązało się z przejęciem przez Spółkę składników majątkowych (materialnych i niematerialnych) wykorzystywanych przez Oddział PL do prowadzenia działalności. Wolą P. będzie także, aby wraz z przenoszonymi składnikami majątkowymi nastąpiło przeniesienie zobowiązań związanych z wnoszonymi składnikami majątkowymi. Intencją P. nie jest pozostawienie jakichkolwiek zobowiązań wiązanych z Oddziałem PL w majątku P. Wnioskodawca nie wyklucza jednak, że część wierzycieli może nie zgodzić się na przejście długów P. przypisanych Oddziałowi PL przez beneficjenta aportu. Tym niemniej nawet w takiej sytuacji P. nie zamierza wyłączyć ich z transakcji wniesienia aportu. Integralną częścią wniesienia Oddziału PL do Spółki będzie także przejęcie przez Spółkę wszystkich pracowników zatrudnionych w Oddziale PL, na podstawie art. 23[1] Kodeksu pracy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right