Wyrok WSA w Krakowie z dnia 27 kwietnia 2010 r., sygn. I SA/Kr 1805/09
Sygn. akt I SA/Kr 1805/09 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 27 kwietnia 2010 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Maria Zawadzka (spr.), Sędzia: WSA Stanisław Grzeszek, Sędzia: WSA Urszula Zięba, Protokolant: Anna Boczkowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 kwietnia 2010 r., sprawy ze skargi "E" Sp. z o.o. w W., na indywidualną interpretację Ministra Finansów, z dnia 26 sierpnia 2009 r. Nr [...], w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych, I. uchyla zaskarżoną interpretację, II. stwierdza, że powyższa interpretacja nie podlega wykonaniu w całości do czasu uprawomocnienia się wyroku, III. zasądza od Ministra Finansów na rzecz strony skarżącej koszty postępowania w kwocie 457,00 zł (czterysta pięćdziesiąt siedem złotych 00/100).
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia 22 maja 2009 r. "E." sp. z o.o. w W. zwróciła się do Dyrektora Izby Skarbowej, działającego z upoważnienia Ministra Finansów, o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego min. co do podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości uznania wydzielonych części spółki za zorganizowaną cześć przedsiębiorstwa.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Spółka zajmuje się produkcją urządzeń chłodniczych wysokowyspecjalizowanych o szerokim zastosowaniu: z agregatem wbudowanym z przeznaczeniem dla małych i średnich sklepów, z zewnętrzną instalacją chłodniczą dla supermarketów, a także urządzeń dla restauracji i wszelkich innych obiektów handlowych. Wspólnicy spółki planują dokonać podziału Spółki w trybie art. 528 i nast. Kodeksu Spółek Handlowych. Podział nastąpi przez przeniesienie części majątku Spółki na spółkę nowo zawiązaną - podział przez wydzielenie. Podział Spółki ma być przeprowadzany z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych dla zwiększenia efektywności i zmniejszenia kosztów działalności.
Wydzielony zostanie pion odpowiedzialny za prowadzenie działalności lakierniczej. Innymi słowy w wyniku wydzielenia w Spółce pozostanie część obecnego przedsiębiorstwa Spółki, która będzie wykorzystywana do produkcji urządzeń wysokowyspecjalizowanych, natomiast pozostała część przedsiębiorstwa zostanie przeniesiona do nowoutworzonej spółki, której przedmiotem działalności będzie lakiernictwo (malowanie m.in. urządzeń chłodniczych, wyprodukowanych zarówno przez wnioskodawcę jak i podmioty trzecie). Zgodnie z projektowanym planem podziału, do spółki nowo zawiązanej zostaną wniesione środki trwałe, urządzenia, a także pracownicy przedsiębiorstwa. Po wniesieniu części przedsiębiorstwa Spółka będzie mogła samodzielnie funkcjonować. W skład wydzielonej części przedsiębiorstwa wchodzić: będą dwie działki budowlane, zabudowane halą produkcyjno-magazynową, a wydzielone geodezyjnie z obecnie istniejących działek stanowiących własność Spółki, droga wewnętrzna, ogrodzenia, kotły gazowe, myjnia zanurzeniowa, a także narzędzia konieczne do pracy w branży lakierniczej. W skład wydzielonej części przedsiębiorstwa wejdą także wierzytelności i zobowiązania związane z tą częścią przedsiębiorstwa, środki pieniężne konieczne do prowadzenia bieżącej działalności oraz dwunastu pracowników. Wyodrębniono także zobowiązania związane z tą częścią (np. zobowiązania z zakresu prawa pracy, zobowiązań z tytułu użytkowania gruntów, zobowiązań z tytułu umów w zakresie dostaw towarów, itp.). Wydzielana część przedsiębiorstwa jest w stanie samodzielnie prowadzić działalność lakierniczą. Pozostała część przedsiębiorstwa (pozostawiona w Spółce) będzie obejmować jedenaście działek gruntowych, w tym część zabudowanych pomieszczeniami hali produkcyjnej, ogrodzenie, wiatę, pomieszczenia gospodarcze, drogę wewnętrzną, kompletny sprzęt potrzebny do produkcji oraz pracy w przedsiębiorstwie o takim profilu działalności. Poza tym w spółce pozostanie sprzęt biurowy, samochody osobowe oraz dotychczasowi pracownicy, a także kadra kierownicza (nie przeniesiona do spółki wydzielonej), wierzytelności, wartości niematerialne i prawne, środki pieniężne, zapasy, a także umowy handlowe i zamówienia oraz wynikające z nich należności i zobowiązania.