Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 16 stycznia 2009 r., sygn. III SA/Wa 828/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sylwester Golec, Sędziowie Sędzia WSA Jolanta Sokołowska, Sędzia WSA Alojzy Skrodzki (sprawozdawca), Protokolant Ewa Chojnacka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 stycznia 2009 r. sprawy ze skargi B.S.A. z siedzibą w S. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] listopada 2007 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja indywidualna nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz B.S.A. z siedzibą w S. kwotę 440 zł (słownie: czterysta czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Zaskarżoną indywidualną interpretacją przepisów prawa podatkowego z dnia [...] listopada 2007 r. (doręczoną 7 grudnia 2007 r.), wydaną na podstawie art. 14b § 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.- powoływanej w dalszej części jako "O.p."), Minister Finansów stwierdził, iż nieprawidłowe jest stanowisko B. S.A. - zwanej w dalszej części "skarżącą" - zawarte we wniosku z 20 sierpnia 2007 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej uznania za koszt uzyskania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych wydatków poniesionych na spłatę zobowiązań spółki wnoszonej aportem.
We wniosku, który wpłynął do organu podatkowego 24 sierpnia 2007 r., skarżąca wskazała, że zamierza objąć aport zorganizowanej części przedsiębiorstwa w postaci oddziału samodzielnie sporządzającego bilans wnoszony przez B. S.A. Funkcjonalnie związane z aportowaną zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa są zobowiązania, które również przejdą na skarżącą na podstawie odrębnych umów zawieranych za zgodą wierzycieli. W przypadku braku zgody wierzycieli na przejście zobowiązań, będzie zawarta między skarżącą a spółką wnoszącą aport umowa, która w oparciu o art. 392 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.,), będzie zwalniać z długu spółkę wnoszącą aport w razie, gdyby wierzyciel dochodził od spółki wnoszącej aport wykonania zobowiązania. Wartość nominalna akcji otrzymanych przez spółkę wnoszącą aport w zamian za aport zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest ustalona przy uwzględnieniu ciężaru zobowiązań, jakie skarżąca przejmie na podstawie osobnych umów. W ten sposób wartość nominalna akcji obejmowanych przez spółkę wnoszącą aport będzie niższa od wartości, która byłaby ustalona, gdyby skarżąca nie przejmowała zobowiązań funkcjonalnie związanych z wnoszonym wkładem niepieniężnym. Skarżąca wskazała, iż do w/w zobowiązań należą spłata naliczonych lecz nie zapłaconych przez B. S.A. odsetek od przejętych zobowiązań oraz zrealizowane różnice kursowe od przejętych przez skarżącą zobowiązań.