Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 29 października 2009 r., sygn. II SA/Rz 448/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący NSA Stanisław Śliwa Sędziowie NSA Ryszard Bryk /spr./ WSA Robert Sawuła Protokolant Anna Zięba po rozpoznaniu w Wydziale II Ogólnoadministracyjnym na rozprawie w dniu 29 października 2009 r. sprawy ze skargi J. T. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji z dnia [...] marca 2009 r., Nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby -skargę oddala-
Uzasadnienie
U Z A S A D N I E N I E
Decyzją z dnia [...]r. nr [...] Komendant Wojewódzki Policji po rozpatrzeniu odwołania J.T. od decyzji -rozkazu personalnego z dnia [...]r. nr [...]r. Komendanta Miejskiego Policji w T. postanowił utrzymać w mocy zaskarżoną decyzję. W podstawie prawnej organ powołał art. 41 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990r. o Policji (Dz. U. z 2007r. Nr 43, poz. 277 ze zm.) oraz art. 138 § 1 pkt 1 kpa.
W uzasadnieniu organ stwierdził, że rozkazem personalnym z dnia[...]. J.T. został zwolniony ze służby w Policji z dniem [...]r.
Organ podał, że prawomocnym wyrokiem Sądu Okręgowego z dnia 30 grudnia 2008r. sygn. akt [...] uchylono skazujący wyrok sądu pierwszej instancji i postępowanie karne zostało warunkowo umorzone na okres próby wynoszący rok. Komendant Miejski Policji w T. uznał, że warunkowe umorzenie postępowania jest swoistym środkiem karnym polegającym na rezygnacji ze skazania i wymierzenia kary osobie uznanej za winną popełnienia czynu zabronionego. Jedną z przesłanek warunkowego umorzenia postępowania karnego jest brak wątpliwości co do faktu i okoliczności popełnienia czynu dlatego też w rozpoznawanej sprawie nie ma wątpliwości co do popełnienia czynu z art. 41 ust. 2 pkt 3 ustawy o Policji. Policjantowi wykazano, że w nieuprawniony sposób dokonał wpisów w notatniku służbowym określających czas i miejsce pełnienie służby oraz usunął z niego karty od 3 do 14. W sprawie wzięto pod uwagę pozytywną opinię Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów Województwa z dnia [...]r. nr [...]r. w której stwierdzono brak uwag w zakresie zwolnienie strony ze służby. Dodatkowo w decyzji Komendanta Miejskiego Policji w T. zostało rozstrzygnięte o wysokości odprawy i ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop i nadano decyzji rygor natychmiastowej wykonalności.