Wyrok WSA w Warszawie z dnia 22 stycznia 2024 r., sygn. II SA/Wa 211/23
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Szmydt (spr.), Sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa, Asesor WSA Arkadiusz Koziarski, Protokolant referent stażysta Marta Stec, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 stycznia 2024 r. sprawy ze skargi M. K. na decyzję Centralnej Komisji Lekarskiej z dnia [...] listopada 2022 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia zdolności do służby funkcjonariusza zwolnionego ze służby 1. oddala skargę w zakresie ustalenia zdolności do pełnienia służby; 2. odrzuca skargę w pozostałym zakresie.
Uzasadnienie
M. K. wniosła skargę na orzeczenie Centralnej Komisji Lekarskiej Podległej ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych z dnia [...] listopada 2022r.
Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2014 r. o komisjach lekarskich podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych, dalej "ustawa o komisjach lekarskich", zdolność fizyczną i psychiczną funkcjonariusza do pełnienia służby w Policji, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Państwowej Straży Pożarnej, Służbie Ochrony Państwa, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym i Służbie Więziennej ustala się przez zaliczenie go do jednej z następujących kategorii zdolności do służby:
1) kategoria A – "zdolny do służby", która oznacza, że jego stan zdrowia nie budzi żadnych zastrzeżeń albo że stwierdzone choroby lub ułomności nie stanowią przeszkody do pełnienia służby;
2) kategoria B – "zdolny do służby z ograniczeniem", która oznacza, że stwierdzono choroby lub ułomności, które zmniejszają jego sprawność fizyczną lub psychiczną, mogąc mieć wpływ na jego zdolność do pełnienia służby na zajmowanym stanowisku;
3) kategoria C – "niezdolny do służby", która oznacza, że stwierdzono choroby lub ułomności, które uniemożliwiają pełnienie służby. [...] Rejonowa Komisja Lekarska podległa właściwemu do spraw wewnętrznych po zapoznaniu się z dokumentacją, opiniami konsultantów - specjalistów w dziedzinie ortopedii, neurologii i okulistyki oraz na podstawie badania własnego stwierdza, iż schorzenia wymienione w rozpoznaniu w aktualnym stopniu zaawansowania ograniczają zdolność do służby w Policji, nie powodując inwalidztwa z uwagi na mierne bądź nieznaczne upośledzenie funkcji narządowych i układowych.