Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 22 października 2009 r., sygn. II SA/Gl 133/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Łucja Franiczek, Sędziowie Sędzia WSA Iwona Bogucka,, Sędzia WSA Wojciech Organiściak (spr.), Protokolant starszy referent Katarzyna Wajs, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 października 2009 r. sprawy ze skargi A S.A. w K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie jednorazowej opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości uchyla zaskarżoną decyzję i orzeka, że nie podlega ona wykonaniu w całości.
Uzasadnienie
Prezydent Miasta K. decyzją nr [...] (znak [...]) z dnia [...] wydaną na podstawie art. 36 ust. 4 i art. 37 ust. 6 w związku z art. 63 ust. 3 ustawy z dnia 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2003 r. nr 80, poz. 717 ze zm.), (dalej u.p.z.p.) oraz na podstawie decyzji Prezydenta Miasta K. nr [...] z dnia [...] ustalającej warunki i zasady zagospodarowania terenu oraz jego zabudowy dla budynku mieszkalnego wielorodzinnego lokalizowanego w północno-wschodniej części działki nr [...] o użytku "Bi" przy ul. [...] w K. - ustalił dla A S.A. dla terenu obejmującego działkę nr [...] (Kw nr [...]) jednorazową opłatę w wysokości [...] złotych ([...] złotych) stanowiącą 20% wzrostu wartości nieruchomości, w związku z jej sprzedażą w dniu [...] Rep. "A" nr [...].
W uzasadnieniu organ orzekający podał, że zgodnie z art. 36 ust. 4 i art. 63 ust. 3 u.p.z.p. jeżeli w związku z ustaleniem, w drodze decyzji administracyjnej warunków zabudowy wartość nieruchomości wzrosła, a właściciel lub użytkownik wieczysty zbywa tę nieruchomość, wójt, burmistrz albo prezydent miasta pobiera jednorazową opłatę ustaloną decyzją, a określoną w stosunku procentowym do wzrostu wartości nieruchomości. W uzasadnieniu podkreślono także, iż wysokość stawki procentowej z tytułu wzrostu wartości nieruchomości ustalono analogicznie do ustaleń rent planistycznych w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego. Podkreślono także, że wzrost wartości nieruchomości o kwotę [...] złotych ([...] złotych) został ustalony na podstawie operatu szacunkowego sporządzonego przez rzeczoznawcę majątkowego.