Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 28 sierpnia 2009 r., sygn. II SA/Wr 277/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mieczysław Górkiewicz, Sędziowie Sędzia WSA Alicja Palus, Sędzia NSA Andrzej Wawrzyniak (sprawozdawca), Protokolant Aleksandra Siwińska, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 20 sierpnia 2009 r. przy udziale Prokuratora Prokuratury Apelacyjnej we Wrocławiu M. W. sprawy ze skargi M. K. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego we W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie samowolnej rozbiórki budynku gospodarczego oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...]r. nr [...] Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Powiecie W., przywołując jako podstawę rozstrzygnięcia art. 105 § 1 kpa, umorzył wszczęte na żądanie skarżącej M. K. postępowanie administracyjne w sprawie samowolnej rozbiórki budynku gospodarczego.

W uzasadnieniu organ I instancji przedstawił dotychczasowy przebieg postępowania i stwierdził, że bezsporny jest fakt, iż na rozbiórkę budynku gospodarczego zlokalizowanego przy granicy działki graniczącej z drogą publiczną J. F. winien uzyskać pozwolenie na rozbiórkę. Wskazał, ze w tej sytuacji próba zgłoszenia rozbiórki do Starosty Powiatu W. była bezskuteczna i zakończyła się uzyskaniem odmownej decyzji, gdyż rozbiórka budynku gospodarczego zlokalizowanego na granicy wymagała złożenia wniosku o wydanie pozwolenia na rozbiórkę. Ponadto J. F. nie wykazał się prawem do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, ponieważ nie uzyskał zgody współwłaściciela działki nr [...] - M. K. Powiatowy Inspektor podkreślił przy tym, że prawo współwłasności nie jest regulowane ustawą - Prawo budowlane, a zatem rozstrzygnięcie sporu między współwłaścicielami winno zostać skierowane wyłącznie na drogę postępowania cywilnego przed sądami powszechnymi.

Organ I instancji podniósł, że oględziny przeprowadzone w dniu [...] potwierdziły jedynie fakt samowolnego rozebrania budynku gospodarczego, a tym samym uniemożliwiły organowi zajęcie stanowiska odnoszącego się do stanu technicznego obiektu, w jakim znajdował się przed dokonaniem samowolnej rozbiórki. W związku z tym organ zarządził rozprawę administracyjną z udziałem autorów obu różnych opinii o stanie technicznym. Na przeprowadzoną w dniu [...] r. rozprawę administracyjną stawiła się jedynie K. K. - H., która podtrzymała swoje stanowisko o dobrym stanie technicznym budynku gospodarczego. Natomiast w dniu [...] r. do organu zgłosił się G. K., współautor oceny technicznej przedłożonej przez J. F., który również podtrzymał swoje stanowisko o złym stanie technicznym i konieczności rozbiórki omawianego obiektu budowlanego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00