Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 12 grudnia 2019 r., sygn. II SA/Sz 578/19
Budowlane prawo
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Patrycja Joanna Suwaj (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Grzegorczyk-Meder, Sędzia WSA Maria Mysiak Protokolant starszy sekretarz sądowy Katarzyna Skrzetuska-Gajos po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 12 grudnia 2019 r. sprawy ze skargi A. W. na decyzję Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia wykonania obowiązku nałożonego decyzją oddala skargę
Uzasadnienie
1. W dniu 19 czerwca 2018 r. p. p. A. i Z. W. (dalej przywoływani jako: "Skarżący"), przedłożyli w biurze organu nadzoru budowlanego odpis wyroku WSA w Szczecinie z dnia 26 kwietnia 2018 r., (sygn. akt II SA/Sz 55/18), uchylającego decyzję Starosty [...] z dnia [...] r., znak: [...] dotyczącą pozwolenia na budowę stacji bazowej telefonii komórkowej operatora P. (dalej przywoływany także jako: "Inwestor") nr [...] na działce nr ewid. [...] w obrębie S., gm. B. oraz decyzję Wojewody Z. z dnia [...] r., utrzymującą w mocy decyzję Starosty [...]. Z dostarczonego wyroku WSA wynikało, że decyzja Starosty [...] jak i utrzymująca ją w mocy decyzja Wojewody wydane zostały z naruszeniem prawa w stopniu powodującym konieczność ich uchylenia. Skarżący poinformowali jednocześnie, że na działce nr ewid. [...] prowadzone są roboty budowlane pomimo uchylenia decyzji o pozwoleniu na budowę i żądają ich wstrzymania.
W następstwie powzięcia przez Organ informacji o wydanym wyroku WSA dnia 20 czerwca 2018 r. przeprowadzono kontrolę budowy, mającą na celu ustalenie stanu faktycznego, w efekcie której wydano podwykonawcy ustne polecenie wstrzymania robót budowlanych oraz nakazano zabezpieczenie placu budowy.
W wyniku ponownej analizy obowiązujących przepisów prawa, w tym m.in. zmienionego art. 152 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 1302) oraz aktualnych orzeczeń sądów administracyjnych dotyczących ww. przepisu - Organ postanowił, że prowadzone roboty budowlane dotyczące przedmiotowej inwestycji należy wstrzymać. Uchylona wyrokiem WSA decyzja pozwolenia na budowę, zgodnie z obowiązującym brzmieniem art. 152 § 1 P.p.s.a. - nie wywołuje skutków prawnych, a tym samym jej wykonanie jest zawieszone do czasu uprawomocnienia się wyroku ponieważ Sąd nie postanowił inaczej. Wstrzymanie robót wynika wprost z wyroku sądu, który uchylił decyzje, a inwestor otrzymując odpis wyroku i kontynuując roboty budowlane - prowadził je na własną odpowiedzialność i musiał się liczyć z tego konsekwencjami. W przypadku wykonywania robót budowlanych bez ważnego pozwolenia na budowę bądź zgłoszenia - organem właściwym do wstrzymania robót budowlanych jest, zgodnie z art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (t.j.: Dz. U. z 2018 r., poz. 1202, dalej przywoływana jako: "P.b."), organ nadzoru budowlanego.