Orzeczenie
Wyrok WSA w Kielcach z dnia 27 sierpnia 2009 r., sygn. II SA/Ke 389/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dorota Pędziwilk-Moskal, Sędziowie Sędzia WSA Jacek Kuza (spr.), Sędzia WSA Beata Ziomek, Protokolant Asystent sędziego Sergiusz Leydo, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 27 sierpnia 2009r. sprawy ze skargi Spółki "A" w K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] znak: [...] w przedmiocie pozwolenia na prowadzenie działalności w zakresie odzysku odpadów oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze, po rozpatrzeniu odwołania Spółki "A" w K., utrzymało w mocy decyzję Starosty z dnia [...] odmawiającą udzielenia Spółce "A" w K. zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie odzysku odpadów o kodzie 10 12 13 metodą R 10 na działce o numerze ewidencyjnym 477, położonej w obrębie O., gmina S.
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ odwoławczy ustalił, że wnioskiem z dnia 24 czerwca 2008 r. Prezes Zarządu Spółki "A" w K. zwrócił się do Starosty o udzielenie pozwolenia na odzysk odpadów innych niż niebezpieczne poza instalacjami metodą R 10 wraz ze stosowną dokumentacją. Postanowieniem z dnia [...] Burmistrz Miasta negatywnie zaopiniował przedmiotowy wniosek. Podobne stanowisko zajął również Starosta w decyzji z dnia [...] powołując w podstawie prawnej art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy 27 kwietnia 2001 r. o odpadach. Organ ten wyjaśnił, że z dołączonego do wniosku sprawozdania z badań osadu ściekowego z Spółki "B" wykonanego przez Instytut Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowy Instytut Badawczy wynika, że odpady, które wnioskodawca zamierza wykorzystać do prowadzenia odzysku metodą R 10 zawierają metale ciężkie tj: Cd,Cr,Cu,Ni,Pb,Zn i Hg. Taki sposób gospodarki odpadami jest natomiast niezgodny z wymaganiami przepisów o odpadach. Analizując sprawę SKO stwierdziło, że przedmiotem postępowania było uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie odzysku odpadów, tj. szlamów z zakładowych oczyszczalni ścieków - sklasyfikowanych jako Grupa 10-odpady z procesów termicznych, Podgrupa 10 12 - odpady z produkcji wyrobów ceramiki budowlanej , szlachetnej , ogniotrwałej (wyrobów ceramicznych, cegieł płytek i produktów konstrukcyjnych), Rodzaj odpadu: 10 12 13 - szlamy z zakładowych oczyszczalni ścieków - odpad inny niż niebezpieczny. Z podania tego jednoznacznie wynika, że odzysk odpadów odbywałby się metodą R10, a ze sprawozdania z badań wykonanych przez Instytut Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowy Instytut Badawczy wynika, że odpady, które wnioskodawca zamierza wykorzystać do prowadzenia odzysku metodą R 10 zawierają metale ciężkie.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right