Orzeczenie
Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 2 lipca 2009 r., sygn. III SA/Wr 140/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jerzy Strzebińczyk (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Bogumiła Kalinowska,, Sędzia NSA Józef Kremis, , Protokolant Paulina Białkowska, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 24 czerwca 2009 r. sprawy ze skargi Gminy Miejskiej G. na zarządzenie zastępcze Wojewody D. z dnia [...]. nr [...] w przedmiocie wygaśnięcia mandatu radnego I. uchyla zaskarżone zarządzenie zastępcze; II. II. zasadzono od Wojewody D. na rzecz strony skarżącej 240 (dwieście czterdzieści) złotych, tytułem kosztów postępowania; III. orzeka, że zaskarżone zarządzenie zastępcze nie może być wykonane.
Uzasadnienie
W dniu [...] r. Gmina Miejska G zawarła z M S (radnym Rady Miejskiej G) pisemną umowę Nr [...], w której Gmina (jako strona zamawiająca) "zleciła" (jak to nazwano w § 1 tej umowy) wspomnianemu radnemu (wykonawcy) wykonanie zadania, które w nagłówku określono jako "Prace porządkowe wynajętym [...] na terenie miasta G z podziałem na rejony".
W umowie przyjęto następujące ustalenia.
Wykonawca miał wywozić własnym [...] nieczystości z terenów miejskich (rejonów wymienionych w umowie) na wysypisko komunalne w B, według harmonogramu określonego przez stronę zamawiającą (§ 1 umowy). Usługi te miały być wykonywane przy pomocy grup [...], nad którymi wykonawca sprawowałby dozór (po odbyciu szkolenia w tym zakresie). Nie wykluczało to jednak realizacji świadczenia własnymi siłami wykonawcy, w wypadku niedopuszczenia grup [...] do pracy (§ 2).
Umowa była terminowa (od [...] do końca [...] r. kalendarzowego - § 3) i określała szczegółowe zasady wynagrodzenia (§§: 4, 5, 8). Przewidziano ponadto obowiązek prowadzenia przez wykonawcę dziennika przepracowanych godzin i przedstawiania go co tydzień do akceptacji w D D i K M (§ 6) i wskazano osobę uprawnioną do nadzorowania (w imieniu strony zamawiającej) wykonania umowy (§ 9).
Umowa zawierała ponadto klauzulę dotyczącą formy ewentualnych zmian i uzupełnień (pisemna, pod rygorem nieważności - § 11), odsyłając - w sprawach nieuregulowanych bezpośrednio jej postanowieniami - do przepisów Kodeksu cywilnego (§ 10).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right