Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 5 maja 2009 r., sygn. II SA/Wa 32/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sławomir Antoniuk (spr.), Sędziowie WSA Iwona Dąbrowska, WSA Adam Lipiński, Protokolant Dorota Kwiatkowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 maja 2009 r. sprawy ze skargi S. Ł. na decyzję Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia [...] listopada 2008 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania zasiłku dla bezrobotnych - oddala skargę -

Uzasadnienie

Minister Pracy i Polityki Społecznej decyzją z dnia [...] listopada 2008 r. nr [...] utrzymał w mocy decyzję Marszałka Województwa [...] z dnia [...] września 2008 r. nr [...] odmawiającą przyznania S. Ł. prawa do zasiłku dla bezrobotnych.

W uzasadnieniu powyższej decyzji Minister Pracy i Polityki Społecznej podniósł, że S. Ł. zarejestrował się w Powiatowym Urzędzie Pracy w B. [...] w dniu 6 sierpnia 2008 r. Wymieniony PUP w dniu 19 sierpnia 2008 r. przesłał do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w G. wniosek S. Ł. o przyznanie prawa do zasiłku dla bezrobotnych na zasadach koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego wraz z dokumentacją sprawy, w tym formularzem E-301 potwierdzającym okres ubezpieczenia i zatrudnienia spełniony przez wnioskodawcę na terytorium Republiki Federalnej Niemiec.

W dniu 18 września 2008 r. Marszałek Województwa [...] decyzją z dnia [...] września 2008 r. orzekł o odmowie przyznania S. Ł. prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Decyzja ta została umotywowana faktem, że wnioskodawca nie spełnił ostatniego okresu ubezpieczenia lub zatrudnienia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a także nie może on zostać uznany za pracownika posiadającego podczas pracy za granicą miejsce zamieszkania w Polsce.

Nie zgadzając się z zasadnością powyższej decyzji, S. Ł. odwołał się od zapadłego w sprawie rozstrzygnięcia. Wnosząc o uchylenie zaskarżonej decyzji i przyznanie prawa do zasiłku dla bezrobotnych w Polsce podniósł, iż udokumentował ostatnie 23 lata nieprzerwanej pracy w Niemczech i w tym okresie posiadał i obecnie posiada stałe zameldowanie w Polsce. Odwołujący się wskazał, że nie mógł otrzymać zasiłku dla bezrobotnych w Niemczech, bowiem wyrejestrował się w niemieckim urzędzie pracy, aby przyjechać do Polski. Jako obywatel kraju członkowskiego Unii Europejskiej nie powinien być zatem pozbawiony świadczenia w Polsce.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00